Loading

To już było – sierpień 2014

Do Maryi tup, tup, tup…

Początek sierpnia to czas, kiedy w kierunku Jasnogórskiego sanktuarium zmierzają rzesze pielgrzymów. Również z naszego miasta i okolic na pątniczy szlak ruszyła grupka pielgrzymów, którzy pragnęli podziękować Matce Bożej za Jej opiekę i prosić o dalsze łaski dla siebie i swoich bliskich. Wraz z pielgrzymami chełmińskimi pielgrzymowali nasi księża – ks. Dominik i ks. Paweł z Grupą Pomarańczową, która 2 sierpnia wyruszyła z Grudziądza, a ks. Andrzej z Grupą Biała, która na szlak wyszła 4 sierpnia po Mszy św. sprawowanej przez Ks. Biskupa Andrzeja w toruńskiej katedrze. Nasi Parafianie pielgrzymowali także z Grupą Zieloną, która wyruszyła z Radzynia Chełmińskiego.

Przez kilka kolejnych dni uczestniczyliśmy w rekolekcjach w drodze, bo tak często nazywa się piesze pielgrzymowanie. Ale pielgrzymka to także czas nawiązywania nowych znajomości i przyjaźni, radzenia sobie z pogodą i niepogodą, znoszenia bólu i uczenia się dostrzegania drugiego człowieka, brata lub siostry, czasem bardziej potrzebującego.

Na Jasną Górę dotarliśmy cali, zdrowi i szczęśliwi 12 sierpnia w godzinach popołudniowych. Choć chwilę spojrzeliśmy w oczy Matki mówiąc Jej o tym wszystkim, co przynieśliśmy do Jej tronu w swoich sercach. Po Mszy św. na Wałach Jasnogórskich sprawowanej przez pielgrzymującego z nami Biskupa Józefa wróciliśmy do domów.

Czekamy na owoce naszego pielgrzymowania i na sierpień przyszłego roku, by znów wyruszyć na pielgrzymi szlak.

 Piesza CCH

Piesza Zieloni

 

To już było – lipiec 2014

Odpust chełmiński

Od setek lat na początku lipca w Chełmnie przed obliczem Matki Bożej Bolesnej gromadzą się rzesze wiernych – mieszkańców miasta i pielgrzymów przybyłych z okolic Chełmna i z całkiem nawet odległych miejsc,

Tradycyjnie obchody odpustowe rozpoczęły się Mszą św. sprawowaną po południu 1 lipca w kaplicy przy Studzience. Przewodniczył jej i okolicznościowe Słowo Boże wygłosił ks. Damian.

O godz. 18.00 w Farze rozpoczęła się uroczysta Msza św., której przewodniczył ks. biskup Józef Szamocki w koncelebrze licznie zgormadzonych kapłanów. W homilii opartej na przeczytanej Ewangelii o ofiarowaniu Jezusa w świątyni jerozolimskiej, Ks. Biskup mówił o naszym zawierzeniu Bożej Opatrzności odnosząc się także do współczesnej sytuacji w Polsce, kiedy to realizują się bardzo czytelnie słowa Symoeona o Jezusie jako znaku sprzeciwu świata. Zachęcił na koniec, by nie bać się wyznać Maryi: „Kochamy Cię i nigdy nie opuścimy Ciebie i Jezusa”.

Po Mszy św. bardzo licznie zebrani wierni, siostry zakonne z chełmińskich klasztorów i duchowieństwo wyruszyło w tradycyjnej procesji do Studzienki. Piękna dodawała obecność sztandarów i feretronów, służby liturgicznej i dziewczynek sypiących kwiaty.

1 - Bp Józef

2 - procesja ludzie

 

3 - przy Studzience

4 - procesja

 

Modlitewne czuwanie – prowadzone przez kapłanów i indywidualne – przed wizerunkiem Bolesnej Pani trwało całą noc. O godz. 21.00 ks. Dominik i wspólnota Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży poprowadziła Apel Jasnogórski, a o godz. 22.30 ks. Damian przewodniczył modlitwie różańcowej.

5 - Apel

O północy odprawiona została Msza św., której przewodniczył i Słowo Boże wygłosił ojciec duchowny kapłanów diecezji toruńskiej i proboszcz parafii w Świerczynkach, ks. kanonik Adam Ceynowa. 

Wczesnym rankiem 2 lipca rzesze wiernych zebrały się w pierwszych miejscach kultu Matki Bożej. O godz. 6.00 ks. Andrzej i ks. Tomasz Recki odprawili Mszę św. przy Studzience. Przez cały dzień sprawowane były także Msze św. z odpustowym Słowem Bożym w kościele farnym.

6 - Studzienka

Punktem centralnym uroczystości była suma odpustowa o godz. 11.00, której przewodniczył ks. biskup ordynariusz Andrzej Suski. Zgromadziła ona również licznie duchowieństwo, siostry zakonne, mieszkańców Chełmna oraz pielgrzymów, którzy pieszo przybyli m.in. z Grudziądza, Lisewa, Kijewa Królewskiego, Unisławia i wielu innych okolicznych miasteczek i wsi. W swojej homilii Ks. Biskup Ordynariusz mówił o roli Słowa Bożego, które uszczęśliwia ludzi wierzących. Zachęcał, by pozwolić Słowu Bożemu oświecać swoje życie. Prosił na koniec: „Maryjo, prowadź nas drogą wiary, która mówi: Niech mi się stanie według słowa Twego”. Po Mszy św. odbyła się piękna procesja eucharystyczna wokół kościoła farnego.

 7 - pielgrzymi

8 - Bp Andrzej przy MB

 

9 - procesja

Przedpołudniem 3 lipca przed obliczem Matki Bożej Bolesnej zebrali się niewidomi i niedowidzący wraz ze swoim opiekunem, ks. prałatem Gerardem Gromowskim z Lisewa.

W kolejnym dniu na adoracji Najświętszego Sakramentu, Eucharystii i nabożeństwie Drogi Krzyżowej zebrali się członkowie Franciszkańskiego Zakonu Świeckich, Kół Żywego Różańca i Czciciele Bożego Miłosierdzia.

Ostatni dzień chełmińskiego odpustu to wzruszające spotkania Matki Bożej z cierpiącymi. W sobotę przed południem w kościele farnym zebrali się ludzie chorzy – parafianie, pielgrzymi i podopieczni Domu Pomocy Społecznej prowadzonego przez Siostry Szarytki. Uroczystej Eucharystii przewodniczył i Słowo Boże wygłosił ks. kustosz Zbigniew Walkowiak. Pod koniec liturgii odbyło się nabożeństwo eucharystyczne z błogosławieństwem na sposób lourdski, a następnie wierni przyjęli sakrament namaszczenia.

Chełmiński odpust już za nami. Liczymy teraz na jego duchowe owoce. Mamy nadzieję, że przeżyte spowiedzi, Msze św., usłyszane Słowo Boże, wspólna modlitwa, bycie razem i dzielenie się swoją wiarą umocniły nas wszystkich. Liczymy, że pobyt w naszym mieście i sanktuarium będzie dla nas wszystkich głębokim przeżyciem, a prośba do Matki Bożej, by Jej wzniesione ręce chroniły nas, naszych najbliższych, nasze parafie przed wszelkim złem dodała nam siły, by iść przed siebie w stronę nieba z podniesioną głową.

Jako duszpasterze parafii farnej pragniemy złożyć serdeczne podziękowania:

 - Księżom Biskupom – za coroczne przewodniczenie naszym odpustowym uroczystościom,

 - kapłanom – za ich obecność, ale przede wszystkim za posługę w konfesjonale,

 - siostrom zakonnym,

 - zaangażowanym w przygotowanie liturgii – Służbie Liturgicznej, pani Ani, panu Jurkowi i panu Waldkowi, panom niosącym baldachim podczas procesji, paniom i panom noszącym sztandary i feretrony, dziewczynkom sypiącym kwiatki i dzieciom niosącym poduszeczki oraz orkiestrze ze Świecia,

 - wszystkim przygotowującym i troszczącym się o miejsca kultu – kościół farny, Studzienkę i Bramkę,

 - Straży Miejskiej – za czuwanie nad bezpieczeństwem procesji do Studzienki,

 - wszystkim Parafianom i Pielgrzymom, bez których uroczystości odpustowe nie byłyby tak piękną manifestacją wiary w Boga i miłości do Matki Bożej Chełmińskiej.

 

W ramionach Matki

Już po raz drugi w ramach chełmińskich uroczystości odpustowych pod takim tytułem odbył się Festiwal Piosenki Religijnej. Zgromadził on dzieci, młodzież i dorosłych z wielu zakątków naszej diecezji i nie tylko. Gościliśmy wykonawców z: Torunia, Chełmży, Kowalewa Pomorskiego, Lidzbarka Welskiego, Biskupic, Grudziądza, Łasina i Chełmna.

Patronat honorowy nad festiwalem objęli J. E. Ks. Biskup Andrzej Suski i Burmistrz Miasta Chełmna. To oni uroczyście otworzyli przesłuchania festiwalowe po zakończeniu sumy odpustowej w drugim dniu odpustu, 2 lipca.

18 - otwarcie

Zmagania uczestników oceniało jury w składzie: pan Mieczysław Żelazko - dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Chełmnie, pani Anna Soborska-Zielińska - pracownik chełmińskiego Ratusza (a prywatnie muzyk) oraz ks. Paweł Kołatka, już teraz student z Pampeluny, a niegdyś wikariusz chełmińskiej Fary.

10 - Jury

Festiwal poprowadził pan Marcin z Chełmińskiego Domu Kultury.

Uczestnicy zmagali się w następujących kategoriach: soliści i duety w wieku dziecięcym, soliści – młodzież i dorośli oraz schole i zespoły – młodzież i dorośli. Każdy musiał wykonać dwa utwory, w tym jeden o tematyce maryjnej.

12 - uczest

14 - uczestn

 

15 - schola Gdz

16 - Siostry

Zmaganiom uczestników przysłuchiwali się zebrani na placu przykościelnym mieszkańcy Chełmna i przybyli pielgrzymi. Choć pogoda próbowała płatać nam figle, to jednak nawet przelotne deszcze nie wystraszyły zebranych, nie zepsuły dobrej zabawy i sympatycznej rywalizacji.

Po zakończeniu przesłuchań jury udało się na obrady, a uczestnicy festiwalu wraz z panią Anną Grzeszną wybrali się na spacer po Chełmnie. Chwilę przed godz. 17.00 zebrani na przykościelnym placu uwielbiali Boga w muzyce i zabawie podczas koncertu zespołu Pawła „chustiego” CHUSTAKA. To wydarzenie miało charakter nie tylko artystyczny ale i ewangelizacyjny.

17 - Chustak

20 - Chustak

Po koncercie ks. Andrzej ogłosił wyniki obrad jury. Zwycięzcom nagrody wręczali członkowie jury oraz organizatorzy: pan Janusz Napora - dyrektor Chełmińskiego Domu Kultury i ks. Andrzej Jankowski - wikariusz parafii farnej.

21 - Wyniki

Jury przyznało następujące nagrody i wyróżnienia:

W kategorii soliści i duaty - dzieci:

I miejsce: Joanna Majewska z Chełmży,

II miejsce: Laura Jeżewska z Torunia,

Wyróżnienia: Duet Julia i Laura z Torunia oraz zespół Uwielbienie, czyli Klaudia i Iza Ciesiółka.

 

W kategorii soliści (młodzież i dorośli):

I miejsce: Karolina Zielińska z Kowalewa Pomorskiego,

II miejsce: Marta Wiadrowska z Lidzbarka

III miejsce: Natalia Majewska z Chełmży i ex aequo Tomasz „Teacher” Jarmołkiewicz z Chełmna.

 

W kategorii schole i zespoły (młodzież i dorośli):

I miejsce: schola Bazyliki Kolegiackiej Św. Mikołaja Biskupa z Grudziądza,

II miejsce: zespół „Szarytki” z Chełmna i ex aequo schola parafialna „Cantate Deo” z Łasina.

Zwycięzcy odebrali pamiątkowe dyplomy, nagrody pieniężne i  rzeczowe.

  22 - koniec

Organizatorzy dziękują:

- Ks. Biskupowi i Panu Burmistrzowi za Patronat Honorowy,

- Uczestnikom - za przybycie i zaangażowanie,

- Jury - za profesjonalną ocenę wszystkich uczestników,

- Sponsorom (zwłaszcza dwóm „cichym” niechcącym rozgłosu) - za wszelakie wsparcie,

- Mediom - za zainteresowanie tym wydarzeniem,

- pracownikom Chełmińskiego Domu Kultury i Muzeum Ziemi Chełmińskiej - za pomoc organizacyjną i czas poświęcony w dniu festiwalu,

- wszystkim za wszystko - Bóg zapłać!

I do zobaczenia z Chełmnie w przyszłym roku!

  

To już było - czerwiec 2014

To już było - Zmiany w kościele śś. Piotra i Pawła

To już było - maj 2014

To już było - Triduum 2014

To już było - kwiecień 2014

To już było - grudzień 2013

To już było - listopadowe prace remontowe

To już było - listopad 2013

To już było - październik 2013

To już było - wrzesień 2013

To już było - pożegnanie ks. Tomasza

To już było - lipiec 2013

To już było - odpust 2013

To już było - festiwal "W ramionach Matki"

To już było - Prymicja Ks. Krzysztofa i Kapłańskie rocznice 

To już było - czerwiec 2013

To już było - maj 2013

To już było - kwiecień 2013

To już było - Triduum 2013

To już było - Rekolekcje wielkopostne 2013

To już było - luty 2013

To już było - grudzień 2012

To już było - październik i listopad 2012 

To już było - Nawiedzenie Kopii Ikony Jasnogórskiej - dzień II

To już było - Nawiedzenie Kopii Ikony Jasnogórskiej - wieczór i noc

To już było - Nawiedzenie Kopii Ikony Jasnogórskiej - Liturgia Powitania

To już było - Misje Parafialne (dni 4-6)

To już było - Misje Parafialne (trzy pierwsze dni)

To już było - wrzesień 2012

To już było - sierpień 2012

To już było - lipiec 2012

To już było - lipiec 2012 - Odpust, dzień II

To już było - lipiec 2012 - Odpust, dzień I

To już było - czerwiec 2012

To już było - Wizytacja kanoniczna, dzień II

To już było - Wizytacja kanoniczna, dzień I

To już było - maj / czerwiec 2012 - Z życia LSO

To już było - Odpust na Zesłanie Ducha Świętego i Pasowanie rycerskie

To już było - I Komunia Święta w naszej parafii

To już było - Zwiadowcy historii po raz kolejny w chełminskiej Farze

To już było - maj 2012

To już było - kwiecień 2012

To już było - Triduum Paschalne - Wielka Sobota i Zmartwychwstanie

To już było - Triduum Paschalne - Wielki Czwartek i Wielki Piatek

To już było - Rekolekcje wielkopostne

To już było - marzec 2012

To już bylo - luty 2012

To już było - styczeń 2012

To już było - grudzień 2011

To już było - Promocja ministrantów i spotkanie opłatkowe

To już było - Mikołajki

To już było - Wróciła do nas św. Barbara

To już było - listopad 2011

To już było - październik 2011

 

137002
Dziś
Wczoraj
Tydzień
Poprzedni tydzień
Miesiąc
Poprzedni miesiąc
Wszystkie
357
318
4348
63001
14076
13765
137002
Twoje IP: 54.83.233.43
Data/Godzina: 2014-08-23 05:30:48