Loading

To już było – grudzień 2014

 

Boże Narodzenie i Nowy Rok

Boże Narodzenie to piękny czas, który w naszym kraju ma bardzo bogatą tradycję. W tych świątecznych dniach znajdujemy także czas na spotkanie z Nowonarodzonym Bożym Dziecięciem. Wieczornej Mszy wigilijnej w naszej chełmińskiej przewodniczył ks. Andrzej. Tradycyjnie już Pasterkę o północy odprawił Ks. Proboszcz. Po Mszy św. udaliśmy się do szopki na Rynku, aby umieścić tam małego Jezusa.

Pasterka1

Pasterka2

Serdeczne podziękowania składamy p. Markowi Zielińskiemu, który jest pomysłodawcą i wykonawcą szopki w naszej Farze. Dziękujemy tym wszystkim, którzy przyczynili się do świątecznego wyglądu naszej świątyni parafialnej.

W sylwestrowy wieczór w Farze zostało odprawione przez ks. Dominika nabożeństwo dziękczynne za kończący się rok. Po nim uroczystej liturgii przewodniczył ks. Andrzej, a Słowo Boże wygłosił ks. Dominik.

Okres Bożego Narodzenia to również czas spotkań opłatkowych. Grupy parafialne wraz ze swoimi opiekunami spotykały się w salce parafialnej, gdzie składano sobie życzenia, śpiewano kolędy i miło spędzano czas przy kawie i pysznych słodkościach.

Opłatek

 

Duchowa Adopcja Dziecka Poczętego

W niedzielę Świętej Rodziny podczas Mszy św. o godz. 10.00 kilkunastoosobowa grupa naszych Parafian złożyła przyrzeczenie Duchowej Adopcji. Po Ewangelii Ks. Andrzej poprosił Ks. Proboszcza o przyjęcie ich deklaracji. Ks. Proboszcz po przypomnieniu ważności zobowiązania kandydatów przyjął od nich przyrzeczenia, a następnie wszyscy wspólnie odmówili codzienną modlitwę przypisaną do tego zobowiązania.

Duchowa Adopcja

Rekolekcje adwentowe

o. PioOd niedzieli do wtorku (13-15 grudnia) trwały w naszej parafii rekolekcje adwentowe. Wygłosił je o. Dariusz Sosnowski, kapucyn z Olsztyna. W adwentowej drodze przybliżył nam postać, posługę i dzieło życia św. Ojca Pio.

Mamy nadzieję, że owocem tegorocznych rekolekcji będzie Grupa Modlitwy św. Ojca Pio. Zapraszamy do włączenia się w jej działalność. Wkrótce więcej informacji w ogłoszeniach parafialnych.

 

Przygotowanie do ŚDM

W dniu 12 grudnia 2014 roku w auli LO odbyło się nasze kolejne spotkanie z cyklu przygotowujących do Światowych Dni Młodzieży 2016. Hasłem naszego spotkania były słowa zaczerpnięte z listu św. Pawła apostoła: "Abyście umieli zdać sprawę z nadziei, która jest w was." Motywem przewodnim było orędzie papieża Jana Pawła II, które zostało przez niego przygotowane na pierwsze światowe spotkania młodzieży w roku 1985 w Rzymie. Spotkanie przygotował i poprowadził zespół Lazarystów z Krakowa. Kleryk Jacek przybliżył nam symbolikę orędzia papieskiego. Zespół zaprezentował kilka swoich najbardziej znanych utworów. Na koncercie pojawiła się młodzież z Chełmna i okolic, siostry miłosierdzia, księża i osoby świeckie. Nasze spotkanie zakończyła wspólna modlitwa. Z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkanie, które już w styczniu. Chwała Panu!

Joanna Tomczak

Koncert 1

Koncert 2

Rekolekcje KSM-u

W pierwszy weekend grudnia KSM-owicze z naszej diecezji przeżywali swoje adwentowe rekolekcje. Odbywały się one w klasztorze Sióstr Miłosierdzia. Prowadził je ks. Andrzej, a tematem przewodnim była Eucharystia.

W sobotni wieczór KSM-owicze uczestniczyli w naszym comiesięcznym pierwszosobotnim czuwaniu maryjnym i Apelu Jasnogórskim.

KSM

 

Mikołajkowa akcja

Dnia 6 grudnia Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży razem z pomocą kilku chętnych zorganizowało mikołajkową akcję, która rozpoczęła się Mszą Świętą o godz. 14. Nasza wspólnota uświetniła ją wspólnym śpiewem oraz grą. Zaraz po zakończeniu Mszy powitaliśmy Mikołaja. Nasz gość znalazł miejsce przy ołtarzu, gdzie zapraszał dzieci, począwszy od najmłodszych. Wraz z naszą pomocą obdarował wszystkie dzieci drobnymi upominkami.

Całemu wydarzeniu towarzyszyła miła, świąteczna atmosfera oraz uśmiechy dzieci. Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania tej akcji!

Agnieszka Januszewska

Mikołaj 1

Mikołaj 2

 

To już było – listopad 2014

 

Chełmno w drodze na ŚDM – początek drogi

W dniu 14 listopada 2014 roku w chełmińskiej Farze odbyło się pierwsze spotkanie z serii przygotowujących do ŚDM 2016.

Lokalne przygotowania rozpoczęliśmy od Mszy Świętej w intencji dobrego przeżycia oczekiwania na spotkanie z Papieżem Franciszkiem. Mszy Świętej przewodniczył i homilię wygłosił Ksiądz Andrzej Jankowski. Ewangelia tego dnia opowiadała o końcu czasów, natomiast Ksiądz przypomniał nam o ważności pierwszego sakramentu, który otrzymuje każdy chrześcijanin - Chrztu Świętego. Po homilii zostaliśmy zaproszeni do odnowienia przyrzeczeń chrzcielnych i symbolicznego zanurzenia ręki w chrzcielnicy, które miały pobudzić nas do odważnego wyznawania wiary w życiu codziennym. Oprawę muzyczną przygotowały siostry ze zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia wraz z dziewczynami uczestniczącymi w comiesięcznych dniach skupienia.

Oprócz młodzieży z Chełmna ucieszyła nas obecność młodych z poza naszego miasta wraz z Księdzem Jackiem, proboszczem parafii Wielkie Czyste.

Kolejne z naszych spotkań odbędzie się dnia 12 grudnia 2014 w auli LO przy ul. Dominikańskiej 35. Gościnnie wystąpi popularny ewangelizujący zespół Zgromadzenia Księży Misjonarzy „Lazaryści”. Serdecznie zapraszamy!

Joanna Tomczak

ŚDM - młodzi

ŚDM - plakat

ŚDM - odnowienie

ŚDM - odnowienie2

ŚDM - Pater noster

 

W domu Ojca mojego jest mieszkań wiele...

Początek listopada to czas, w którym nasze myśli i serca częściej wpatrują się w niebo. Rozpoczynamy od uroczystości Wszystkich Świętych, by ujrzeć jak wielu jest tych, którzy żyjąc dobrze tu na ziemi zostali przez Boga nagrodzeni chwalą nieba. 2 listopada wspominamy zaś wszystkich wiernych zmarłych.

Cmentarze w tych dniach nawiedzane są częściej niż w innych okresach roku. Wierni – poza symbolicznymi kwiatami, wieńcami i zniczami – ofiarowują swoim bliskich zmarłym dar modlitwy: sprawowane Msze św., pacierze prywatne i wspólnotowe, odpusty za pobożne nawiedzenie cmentarza.

W naszej parafii dnia 1 listopada o godz. 14. 30 Ks. Proboszcz sprawował uroczystą Mszę św., w czasie której mieszkańcy Chełmna modlili się za swoich zmarłych spoczywających na cmentarzu parafialnym.

Po Mszy św. na cmentarz parafialny wyruszyła procesja, w której uczestniczyli: duchowieństwo, siostry zakonne i licznie zebrani wierni świeccy. Przy kolejnych stacjach modliliśmy się za zmarłych kapłanów, rodziców i przodków, ofiary poległe w obronie Ojczyzny, krewnych, przyjaciół, nauczycieli i wychowawców oraz wszystkich wiernych zmarłych.

Msza św. i modlitwy za zmarłych zostały też odprawione na cmentarzu komunalnym.

 

To już było – wrzesień 2014

 

Modlimy się o pokój

Dnia 26 września 2014 Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży działające przy naszej parafii po Mszy Świętej wieczornej o godzinie 19.00 zorganizowało Czuwanie Modlitewne przed Najświętszym Sakramentem w intencji pokoju na świecie, modląc się szczególnie za ludność Ukrainy i chrześcijan prześladowanych w Iraku. Podczas wspólnej modlitwy odmówiona została Koronka do Bożego Miłosierdzia oraz Różaniec Święty w pięciu różnych językach : polskim, ukraińskim, rosyjskim, angielskim i łacińskim. Młodzież przygotowała także rozważania opierając się na fragmentach z Pisma Świętego i Encykliki Papieskiej. Atmosferę podkreślały także pieśni Taize, które pomogły uczestnikom w modlitewnej medytacji. Na zakończenie czuwania o godzinie 21.00 wspólnie ze zgromadzonym Ludem Bożym odśpiewaliśmy Hymn Apelu Jasnogórskiego.

10723167 567868286692985 1432924620 n

10729047 567868160026331 2081258556 n

 

Msza z modlitwą o uzdrowienie

„Pan ma wielką moc” – tej mocy doświadczyło wielu Parafian, mieszkańców naszego miasta i wiernych przybyłych z okolic Chełmna, którzy uczestniczyli po wakacyjnej przerwie – w środę, 17 września – w naszej chełmińskiej Farze w Mszy św. z modlitwą o uzdrowienie. Przewodniczył jej tradycyjnie ks. Artur Szymczyk, a koncelebrował ks. Dominik. Podczas Eucharystii i adoracji Jezusa Eucharystycznego prosiliśmy o uzdrowienie fizyczne i duchowe. Wiele osób skorzystało z sakramentu spowiedzi, a na koniec na uczestników modlitwy w geście błogosławieństwa zostały nałożone kapłańskie dłonie.

Msza o uzdrow

 

Rozpoczęcie przygotowań do Światowych Dni Młodzieży

W lipcu 2013 roku na zakończenie Światowych Dni Młodzieży w Rio de Janeiro papież Franciszek zaprosił młodych całego świata na kolejne takie spotkanie w 2016 roku do Krakowa.

Razem z Ks. Biskupem Andrzejem diecezjalne przygotowania rozpoczęliśmy przygotowania do ŚDM w sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Toruniu. Z naszej parafii razem z ks. Andrzejem i ks. Dominikiem pojechały Siostry Szarytki i delegacja młodzieży: Klaudia, Kacper i Kamil. Podczas Mszy św. z rąk Księdza Biskupa odebrali symbole ŚDM – Krzyż i ikonę Matki Bożej, które mają przypominać całej naszej wspólnocie parafialnej o tym ważnym wydarzeniu.

Poza Mszą św. odpowiedzialni za przygotowania opowiedzieli o idei i historii ŚDM oraz o stanie podjętych już przygotowań. Po Mszy św. dla zebranych zaśpiewał Tomek Kamiński z zespołem.

Teraz już w Chełmnie rozpoczynamy nasze duchowe i logistyczne przygotowania do spotkanie z papieżem Franciszkiem w Krakowie w 2016 roku.

SDM - symbole

SDM - młodzież

SDM - księża

SDM - przekazanie

 

To już było – sierpień 2014

 

 Na pielgrzymim szlaku…

W dniach od 25 do 27 sierpnia 50-osobowa grupa wiernych z Chełmna i okolic wzięła udział w pielgrzymce, której organizatorem i przewodnikiem był ks. Andrzej.

W poniedziałek wczesnym rankiem wyruszyliśmy na długi pielgrzymkowy szlak powierzając się w modlitwie opiece Panu Bogu i Matce Najświętszej, aby popołudniu szczęśliwie dotrzeć do Sanktuarium Matki Bożej Uzdrowienia Chorych w Gidlach. Tutaj najpierw spotkaliśmy się z miejscowym ojcem dominikaninem, który opowiedział historię kultu Matki Bożej i podzielił świadectwem posługi w tutejszym sanktuarium. Następnie ks. Andrzej sprawował Eucharystię, w której szczególną intencją była modlitwa za chorych i cierpiących. Gospodarze podarowali nam flakoniki z winem, w którym każdego roku kąpie się figurkę Maryi (zaledwie liczącej 9 cm wielkości). Po chwili zwiedzania Sanktuarium udaliśmy się w dalszą, krótką podróż do Częstochowy.

Pielg. 1

Na Jasnej Górze spędziliśmy całe poniedziałkowe popołudnie i wieczór. Każdy indywidualnie zwiedział sanktuarium i znalazł czas na indywidualną modlitwę w Kapicy Cudownego Obrazu czy w Kaplicy Adoracji. Wieczorem uczestniczyliśmy w Apelu Jasnogórskim. Ze względu na wigilię uroczystości odpustowych nie udało nam się pozostać na nocleg w Częstochowie, więc udaliśmy się do hotelu z miejscowości Złoty Potok.

Pielg. 2

Po cudownym noclegu i śniadaniu wyruszyliśmy we wtorkowy poranek do Krakowa. Choć pogoda płatała nam figle to spędziliśmy piękny dzień na zwiedzaniu Wawelu i Starówki. Towarzyszyła nam pani Dorota, której pasjonujące opowiadanie przenosiło nas w historyczne czasy. Po południu udaliśmy się do Sanktuarium Jezusa Miłosiernego w krakowskich Łagiewnikach. Tu także każdy znalazł czas na indywidualną modlitwę i krótkie zwiedzanie. Niektórzy z nas udali się do niedalekiego dopiero co powstającego Sanktuarium Jana Pawła II. Tu wrażenie na nas zrobiły piękne mozaiki obrazujące sceny biblijne i obrazy ukazujące życie Papieża. Także tutaj znaleźć można wiele pamiątek po Janie Pawle II i pomodlić się przy przywiezionej z Bazyliki Watykańskiej płycie nagrobnej  Ojca Świętego. Pobyt w Krakowie zakończyliśmy uczestnictwem we Mszy św. sprawowanej pod przewodnictwem ks. Andrzeja w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia.

Pielg. 3

Piel. 4

Pielg. 5

Pielg. 6

Noc i poranek spędziliśmy w Kalwarii Zebrzydowskiej. Choć pogoda i plan kolejnego dnia nie pozwoliły nam na nawiedzenie dróżek kalwaryjskich to jednak w środowy poranek każdy znalazł chwilę, by udać się na modlitwę do miejscowego kościoła, który tak bardzo lubił nawiedzać Ojciec Święty Jan Paweł II. Stąd właśnie udaliśmy się do miejsca Jego narodzin i młodości – do Wadowic. Pobyt tam rozpoczęliśmy od uczestnictwa we Mszy św. sprawowanej za wstawiennictwem św. Papieża Polaka. I choć nie udało nam się wejść do Rodzinnego Domu Jana Pawła II to jednak daliśmy sobie trochę czasu na zwiedzanie miasta oraz wypicie kawy i zjedzenie słynnej papieskiej kremówki.

Pielg. 7

Pielg. 8

Pielg. 9

Ostatnim akcentem naszego pielgrzymowania było nawiedzenie obozów koncentracyjnych w Oświęcimiu – Auschwitz i Birkenau. Dla każdego z nas było to mocne spotkanie z brutalnością niemieckich okupantów i bohaterską postawą polskich patriotów.

Pielg. 10

W drodze powrotnej do Chełmna zatrzymaliśmy się jeszcze na obiad i około północy wróciliśmy do swoich domów pełni radości z przeżytych trzech dni.

 

Dożynki w Osnowie

W sobotę, 23 sierpnia, mieszkańcy Osnowa dziękowali Panu Bogu za tegoroczne wakacje, piękną pogodę i zebrane plony. Swoje świętowanie rozpoczęli od Mszy św. sprawowanej w plenerze przez ks. Andrzeja, który na koniec poświęcił tradycyjny odpustowy wieniec.

Po Mszy św. był czas na długą wspólną agapę ;)

 

Wieczysta Adoracja

Tradycyjnie już przez całą dobę z 21 na 22 sierpnia trwała w naszej parafii Wieczysta Adoracja Najświętszego Sakramentu. Nasza wspólnota włączyła się w trwające przez ponad pół roku czuwanie modlitewne, które każdego dnia ma miejsce w innej parafii diecezji toruńskiej.

Był to dla nas czas przede wszystkim indywidualnej modlitwy i wsłuchiwania się w cichy głos utajonego pod postacią chleba Jezusa.

 

Do Maryi tup, tup, tup…

Początek sierpnia to czas, kiedy w kierunku Jasnogórskiego sanktuarium zmierzają rzesze pielgrzymów. Również z naszego miasta i okolic na pątniczy szlak ruszyła grupka pielgrzymów, którzy pragnęli podziękować Matce Bożej za Jej opiekę i prosić o dalsze łaski dla siebie i swoich bliskich. Wraz z pielgrzymami chełmińskimi pielgrzymowali nasi księża – ks. Dominik i ks. Paweł z Grupą Pomarańczową, która 2 sierpnia wyruszyła z Grudziądza, a ks. Andrzej z Grupą Biała, która na szlak wyszła 4 sierpnia po Mszy św. sprawowanej przez Ks. Biskupa Andrzeja w toruńskiej katedrze. Nasi Parafianie pielgrzymowali także z Grupą Zieloną, która wyruszyła z Radzynia Chełmińskiego.

Przez kilka kolejnych dni uczestniczyliśmy w rekolekcjach w drodze, bo tak często nazywa się piesze pielgrzymowanie. Ale pielgrzymka to także czas nawiązywania nowych znajomości i przyjaźni, radzenia sobie z pogodą i niepogodą, znoszenia bólu i uczenia się dostrzegania drugiego człowieka, brata lub siostry, czasem bardziej potrzebującego.

Na Jasną Górę dotarliśmy cali, zdrowi i szczęśliwi 12 sierpnia w godzinach popołudniowych. Choć chwilę spojrzeliśmy w oczy Matki mówiąc Jej o tym wszystkim, co przynieśliśmy do Jej tronu w swoich sercach. Po Mszy św. na Wałach Jasnogórskich sprawowanej przez pielgrzymującego z nami Biskupa Józefa wróciliśmy do domów.

Czekamy na owoce naszego pielgrzymowania i na sierpień przyszłego roku, by znów wyruszyć na pielgrzymi szlak.

 Piesza CCH

Piesza Zieloni

 

To już było – lipiec 2014

Odpust chełmiński

Od setek lat na początku lipca w Chełmnie przed obliczem Matki Bożej Bolesnej gromadzą się rzesze wiernych – mieszkańców miasta i pielgrzymów przybyłych z okolic Chełmna i z całkiem nawet odległych miejsc,

Tradycyjnie obchody odpustowe rozpoczęły się Mszą św. sprawowaną po południu 1 lipca w kaplicy przy Studzience. Przewodniczył jej i okolicznościowe Słowo Boże wygłosił ks. Damian.

O godz. 18.00 w Farze rozpoczęła się uroczysta Msza św., której przewodniczył ks. biskup Józef Szamocki w koncelebrze licznie zgormadzonych kapłanów. W homilii opartej na przeczytanej Ewangelii o ofiarowaniu Jezusa w świątyni jerozolimskiej, Ks. Biskup mówił o naszym zawierzeniu Bożej Opatrzności odnosząc się także do współczesnej sytuacji w Polsce, kiedy to realizują się bardzo czytelnie słowa Symoeona o Jezusie jako znaku sprzeciwu świata. Zachęcił na koniec, by nie bać się wyznać Maryi: „Kochamy Cię i nigdy nie opuścimy Ciebie i Jezusa”.

Po Mszy św. bardzo licznie zebrani wierni, siostry zakonne z chełmińskich klasztorów i duchowieństwo wyruszyło w tradycyjnej procesji do Studzienki. Piękna dodawała obecność sztandarów i feretronów, służby liturgicznej i dziewczynek sypiących kwiaty.

1 - Bp Józef

2 - procesja ludzie

 

3 - przy Studzience

4 - procesja

 

Modlitewne czuwanie – prowadzone przez kapłanów i indywidualne – przed wizerunkiem Bolesnej Pani trwało całą noc. O godz. 21.00 ks. Dominik i wspólnota Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży poprowadziła Apel Jasnogórski, a o godz. 22.30 ks. Damian przewodniczył modlitwie różańcowej.

5 - Apel

O północy odprawiona została Msza św., której przewodniczył i Słowo Boże wygłosił ojciec duchowny kapłanów diecezji toruńskiej i proboszcz parafii w Świerczynkach, ks. kanonik Adam Ceynowa. 

Wczesnym rankiem 2 lipca rzesze wiernych zebrały się w pierwszych miejscach kultu Matki Bożej. O godz. 6.00 ks. Andrzej i ks. Tomasz Recki odprawili Mszę św. przy Studzience. Przez cały dzień sprawowane były także Msze św. z odpustowym Słowem Bożym w kościele farnym.

6 - Studzienka

Punktem centralnym uroczystości była suma odpustowa o godz. 11.00, której przewodniczył ks. biskup ordynariusz Andrzej Suski. Zgromadziła ona również licznie duchowieństwo, siostry zakonne, mieszkańców Chełmna oraz pielgrzymów, którzy pieszo przybyli m.in. z Grudziądza, Lisewa, Kijewa Królewskiego, Unisławia i wielu innych okolicznych miasteczek i wsi. W swojej homilii Ks. Biskup Ordynariusz mówił o roli Słowa Bożego, które uszczęśliwia ludzi wierzących. Zachęcał, by pozwolić Słowu Bożemu oświecać swoje życie. Prosił na koniec: „Maryjo, prowadź nas drogą wiary, która mówi: Niech mi się stanie według słowa Twego”. Po Mszy św. odbyła się piękna procesja eucharystyczna wokół kościoła farnego.

 7 - pielgrzymi

8 - Bp Andrzej przy MB

 

9 - procesja

Przedpołudniem 3 lipca przed obliczem Matki Bożej Bolesnej zebrali się niewidomi i niedowidzący wraz ze swoim opiekunem, ks. prałatem Gerardem Gromowskim z Lisewa.

W kolejnym dniu na adoracji Najświętszego Sakramentu, Eucharystii i nabożeństwie Drogi Krzyżowej zebrali się członkowie Franciszkańskiego Zakonu Świeckich, Kół Żywego Różańca i Czciciele Bożego Miłosierdzia.

Ostatni dzień chełmińskiego odpustu to wzruszające spotkania Matki Bożej z cierpiącymi. W sobotę przed południem w kościele farnym zebrali się ludzie chorzy – parafianie, pielgrzymi i podopieczni Domu Pomocy Społecznej prowadzonego przez Siostry Szarytki. Uroczystej Eucharystii przewodniczył i Słowo Boże wygłosił ks. kustosz Zbigniew Walkowiak. Pod koniec liturgii odbyło się nabożeństwo eucharystyczne z błogosławieństwem na sposób lourdski, a następnie wierni przyjęli sakrament namaszczenia.

Chełmiński odpust już za nami. Liczymy teraz na jego duchowe owoce. Mamy nadzieję, że przeżyte spowiedzi, Msze św., usłyszane Słowo Boże, wspólna modlitwa, bycie razem i dzielenie się swoją wiarą umocniły nas wszystkich. Liczymy, że pobyt w naszym mieście i sanktuarium będzie dla nas wszystkich głębokim przeżyciem, a prośba do Matki Bożej, by Jej wzniesione ręce chroniły nas, naszych najbliższych, nasze parafie przed wszelkim złem dodała nam siły, by iść przed siebie w stronę nieba z podniesioną głową.

Jako duszpasterze parafii farnej pragniemy złożyć serdeczne podziękowania:

 - Księżom Biskupom – za coroczne przewodniczenie naszym odpustowym uroczystościom,

 - kapłanom – za ich obecność, ale przede wszystkim za posługę w konfesjonale,

 - siostrom zakonnym,

 - zaangażowanym w przygotowanie liturgii – Służbie Liturgicznej, pani Ani, panu Jurkowi i panu Waldkowi, panom niosącym baldachim podczas procesji, paniom i panom noszącym sztandary i feretrony, dziewczynkom sypiącym kwiatki i dzieciom niosącym poduszeczki oraz orkiestrze ze Świecia,

 - wszystkim przygotowującym i troszczącym się o miejsca kultu – kościół farny, Studzienkę i Bramkę,

 - Straży Miejskiej – za czuwanie nad bezpieczeństwem procesji do Studzienki,

 - wszystkim Parafianom i Pielgrzymom, bez których uroczystości odpustowe nie byłyby tak piękną manifestacją wiary w Boga i miłości do Matki Bożej Chełmińskiej.

 

W ramionach Matki

Już po raz drugi w ramach chełmińskich uroczystości odpustowych pod takim tytułem odbył się Festiwal Piosenki Religijnej. Zgromadził on dzieci, młodzież i dorosłych z wielu zakątków naszej diecezji i nie tylko. Gościliśmy wykonawców z: Torunia, Chełmży, Kowalewa Pomorskiego, Lidzbarka Welskiego, Biskupic, Grudziądza, Łasina i Chełmna.

Patronat honorowy nad festiwalem objęli J. E. Ks. Biskup Andrzej Suski i Burmistrz Miasta Chełmna. To oni uroczyście otworzyli przesłuchania festiwalowe po zakończeniu sumy odpustowej w drugim dniu odpustu, 2 lipca.

18 - otwarcie

Zmagania uczestników oceniało jury w składzie: pan Mieczysław Żelazko - dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Chełmnie, pani Anna Soborska-Zielińska - pracownik chełmińskiego Ratusza (a prywatnie muzyk) oraz ks. Paweł Kołatka, już teraz student z Pampeluny, a niegdyś wikariusz chełmińskiej Fary.

10 - Jury

Festiwal poprowadził pan Marcin z Chełmińskiego Domu Kultury.

Uczestnicy zmagali się w następujących kategoriach: soliści i duety w wieku dziecięcym, soliści – młodzież i dorośli oraz schole i zespoły – młodzież i dorośli. Każdy musiał wykonać dwa utwory, w tym jeden o tematyce maryjnej.

12 - uczest

14 - uczestn

 

15 - schola Gdz

16 - Siostry

Zmaganiom uczestników przysłuchiwali się zebrani na placu przykościelnym mieszkańcy Chełmna i przybyli pielgrzymi. Choć pogoda próbowała płatać nam figle, to jednak nawet przelotne deszcze nie wystraszyły zebranych, nie zepsuły dobrej zabawy i sympatycznej rywalizacji.

Po zakończeniu przesłuchań jury udało się na obrady, a uczestnicy festiwalu wraz z panią Anną Grzeszną wybrali się na spacer po Chełmnie. Chwilę przed godz. 17.00 zebrani na przykościelnym placu uwielbiali Boga w muzyce i zabawie podczas koncertu zespołu Pawła „chustiego” CHUSTAKA. To wydarzenie miało charakter nie tylko artystyczny ale i ewangelizacyjny.

17 - Chustak

20 - Chustak

Po koncercie ks. Andrzej ogłosił wyniki obrad jury. Zwycięzcom nagrody wręczali członkowie jury oraz organizatorzy: pan Janusz Napora - dyrektor Chełmińskiego Domu Kultury i ks. Andrzej Jankowski - wikariusz parafii farnej.

21 - Wyniki

Jury przyznało następujące nagrody i wyróżnienia:

W kategorii soliści i duaty - dzieci:

I miejsce: Joanna Majewska z Chełmży,

II miejsce: Laura Jeżewska z Torunia,

Wyróżnienia: Duet Julia i Laura z Torunia oraz zespół Uwielbienie, czyli Klaudia i Iza Ciesiółka.

 

W kategorii soliści (młodzież i dorośli):

I miejsce: Karolina Zielińska z Kowalewa Pomorskiego,

II miejsce: Marta Wiadrowska z Lidzbarka

III miejsce: Natalia Majewska z Chełmży i ex aequo Tomasz „Teacher” Jarmołkiewicz z Chełmna.

 

W kategorii schole i zespoły (młodzież i dorośli):

I miejsce: schola Bazyliki Kolegiackiej Św. Mikołaja Biskupa z Grudziądza,

II miejsce: zespół „Szarytki” z Chełmna i ex aequo schola parafialna „Cantate Deo” z Łasina.

Zwycięzcy odebrali pamiątkowe dyplomy, nagrody pieniężne i  rzeczowe.

  22 - koniec

Organizatorzy dziękują:

- Ks. Biskupowi i Panu Burmistrzowi za Patronat Honorowy,

- Uczestnikom - za przybycie i zaangażowanie,

- Jury - za profesjonalną ocenę wszystkich uczestników,

- Sponsorom (zwłaszcza dwóm „cichym” niechcącym rozgłosu) - za wszelakie wsparcie,

- Mediom - za zainteresowanie tym wydarzeniem,

- pracownikom Chełmińskiego Domu Kultury i Muzeum Ziemi Chełmińskiej - za pomoc organizacyjną i czas poświęcony w dniu festiwalu,

- wszystkim za wszystko - Bóg zapłać!

I do zobaczenia z Chełmnie w przyszłym roku!

  

To już było - czerwiec 2014

To już było - Zmiany w kościele śś. Piotra i Pawła

To już było - maj 2014

To już było - Triduum 2014

To już było - kwiecień 2014

To już było - grudzień 2013

To już było - listopadowe prace remontowe

To już było - listopad 2013

To już było - październik 2013

To już było - wrzesień 2013

To już było - pożegnanie ks. Tomasza

To już było - lipiec 2013

To już było - odpust 2013

To już było - festiwal "W ramionach Matki"

To już było - Prymicja Ks. Krzysztofa i Kapłańskie rocznice 

To już było - czerwiec 2013

To już było - maj 2013

To już było - kwiecień 2013

To już było - Triduum 2013

To już było - Rekolekcje wielkopostne 2013

To już było - luty 2013

To już było - grudzień 2012

To już było - październik i listopad 2012 

To już było - Nawiedzenie Kopii Ikony Jasnogórskiej - dzień II

To już było - Nawiedzenie Kopii Ikony Jasnogórskiej - wieczór i noc

To już było - Nawiedzenie Kopii Ikony Jasnogórskiej - Liturgia Powitania

To już było - Misje Parafialne (dni 4-6)

To już było - Misje Parafialne (trzy pierwsze dni)

To już było - wrzesień 2012

To już było - sierpień 2012

To już było - lipiec 2012

To już było - lipiec 2012 - Odpust, dzień II

To już było - lipiec 2012 - Odpust, dzień I

To już było - czerwiec 2012

To już było - Wizytacja kanoniczna, dzień II

To już było - Wizytacja kanoniczna, dzień I

To już było - maj / czerwiec 2012 - Z życia LSO

To już było - Odpust na Zesłanie Ducha Świętego i Pasowanie rycerskie

To już było - I Komunia Święta w naszej parafii

To już było - Zwiadowcy historii po raz kolejny w chełminskiej Farze

To już było - maj 2012

To już było - kwiecień 2012

To już było - Triduum Paschalne - Wielka Sobota i Zmartwychwstanie

To już było - Triduum Paschalne - Wielki Czwartek i Wielki Piatek

To już było - Rekolekcje wielkopostne

To już było - marzec 2012

To już bylo - luty 2012

To już było - styczeń 2012

To już było - grudzień 2011

To już było - Promocja ministrantów i spotkanie opłatkowe

To już było - Mikołajki

To już było - Wróciła do nas św. Barbara

To już było - listopad 2011

To już było - październik 2011

 

217999
Dziś
Wczoraj
Tydzień
Poprzedni tydzień
Miesiąc
Poprzedni miesiąc
Wszystkie
58
670
3648
144241
58
18466
217999
Twoje IP: 54.227.214.74
Data/Godzina: 2015-02-01 07:05:44