Loading

To już było – luty 2015

Dzień skupienia Odnowy w Duchu Świętym

W sobotę, 7 marca 2015 roku, w kościele garnizonowym w Chełmnie odbył się wielkopostny dzień skupienia dla grup Odnowy w Duchu Świętym diecezji toruńskiej. Gościliśmy grupy z Torunia i Grudziądza. Odnowa z Chełmna przygotowała oprawę muzyczną i poczęstunek.

Ks. Andrzej Kowalski, koordynator diecezjalny, wygłosił konferencję na temat ciemności w Biblii i w naszym życiu.

Potrzeba nam światła Słowa Bożego, żebyśmy się stali dziećmi światłości. Tam, gdzie nie ma Boga jest chaos i pustka. On nie usuwa tej pustki, ale ją przemienia i wypełnia. Panie, pokaż mi gdzie ja jestem, niech Twoje oblicze zajaśnieje nad ciemnością naszego życia.

Myśli te wypełniały nasze serca w czasie adoracji Najświętszego Sakramentu.

Punktem centralnym była Eucharystia, którą odprawił ks. Edwin Miller porównując w homilii znaną nam historię Syna Marnotrawnego do sytuacji w naszych rodzinach.

Nasze głosy wypełniły kościół słodką pieśnią ku chwale Boga, która płynęła z naszych serc. Jestem tu, by wielbić, by oddawać chwałę, jestem tu, by wyznać: to mój Bóg…

Dzieliliśmy się naszymi osobistymi przeżyciami podzieleni na grupki. Dziękowaliśmy Panu Bogu i sobie nawzajem za to ubogacające spotkanie. Chwała Panu!

 

Rekolekcje dla uczniów SP w Brzozowie

„ Z reguły życie nie składa się z wielkich poświęceń i obowiązków,

ale z małych rzeczy; wśród nich okazywana codziennie radość i życzliwość

potrafią zdobyć i zaskarbić sobie czyjeś serce.”

Tą właśnie radością i życzliwością dzieliły się z nami siostry ze Zgromadzenia Misjonarek Świętej Rodziny w trakcie tegorocznych rekolekcji wielkopostnych, które przeżywaliśmy w dniach od 2-4 marca. I zaskarbiły sobie nasze serca, i skłoniły do refleksji, i wzruszyły do głębi, gdy spektaklem o świętej Faustynie próbowały pokazać, jak wielka jest miłość i miłosierdzie Jezusa.

W innym przedstawieniu gościliśmy Jezusa w szkole. Wielu chciało Go powitać; najmądrzejsi, najładniejsi, ci na wysokich stanowiskach i najważniejsi. A Chrystus przyszedł do maluczkich, cichych i pokornych. Śpiewaliśmy dużo i radośnie, bo na chwałę Pana.

Podsumowaniem rekolekcji była spowiedź święta i Msza święta, którą sprawował dla nas ks. Andrzej. W kazaniu- rozmowie z nami- przypomniał, gdzie szukać dróg do Pana, jak nimi kroczyć, aby u celu osiągnąć Królestwo Boże.

To były piękne dni!

Za święty czas rekolekcji wielkopostnych, za naukę , radość , życzliwość i wzruszenia Siostrom ze Zgromadzenia Misjonarek Świętej Rodziny i ks. Andrzejowi najserdeczniej dziękują uczniowie i nauczyciele ze Szkoły Podstawowej w Brzozowie.

Rek Brzoz

Rek Brzoz 2

Rek Brzoz 3

 

24 godziny dla Pana

franciszek24

W tegorocznym orędziu na Wielki Post papież Franciszek zachęca cały Kościół do podjęcia ciekawej inicjatywy. Pisze tak: „możemy modlić się we wspólnocie Kościoła ziemskiego i niebieskiego. Nie lekceważmy siły modlitwy wielu! Inicjatywa 24 ore per il Signore – „24 godziny dla Pana” – która, jak ufam, będzie podjęta w całym Kościele, także na szczeblu diecezjalnym, w dniach 13 i 14 marca, ma być wyrazem tej potrzeby modlitwy”.

Odpowiadając na to papieskie wezwanie zorganizowaliśmy w Chełmnie całodobową adorację Najświętszego Sakramentu. Rozpoczęła się ona w piątek, 13 marca, o godz. 15.00 Koronką do Bożego Miłosierdzia i trwała do soboty, 14 marca – również do godz. 15.00 (z przerwami na sprawowane Msze św.). Przez całą dobę w konfesjonale czuwali również kapłani dając wiernym możliwość skorzystania z Sakramentu Pokuty i Pojednania.

Składamy serdeczne podziękowania wszystkim, którzy znaleźli czas, aby choć na chwilę staną przed Panem i poadorować Jego Najświętsze Ciało.

Szczególne wyrazy wdzięczności należą się kapłanom, którzy pomogli księżom posługującym w Farze w sprawowaniu spowiedzi św.: księdzu Piotrowi Podlewskiemu z Wabcza, ks. Jackowi Wyrowińskiemu z Wielkiego Czystego i ks. Tadeuszowi Wojtonis CM z chełmińskiego klasztoru Sióstr Miłosierdzia. Bóg zapłać!

 

 

 

To już było – luty 2015

Święty Walenty, módl się za nami!

Walenty

Kult św. Walentego sięga w kościele jego śmierci, czyli aż III wieku. W Chełmnie czcimy tego Patrona chorych na epilepsje i Patrona zakochanych od wieku XVI. Obchody nowoczesnych Walentynek zaczęły się w roku 2002. I te obchody mają wieloraki wymiar: w kościele modlimy się przy relikwiach Świętego, organizowane są imprezy o charakterze kulturalnym, kulinarnym czy sportowym.

Okolicznościowe imprezy trwają w Chełmnie przez kilka dni, jednak swoje apogeum osiągają właśnie 14 lutego. Wówczas to dla naszego miasta zjeżdżają się rzesze ludzi z bliższej i dalszej okolicy, z odległych miejsc naszego kraju, a nawet zdarzają się goście z zagranicy. I pewnie niewielu jest takich, którzy tego dnia nie zaglądają do naszych chełmińskich kościołów, zwłaszcza do kościoła farnego, gdzie przechowywane są relikwie św. Walentego.

W sobotnie przedpołudnie turyści mieli okazję zwiedzać wraz z rycerzami Chorągwi Chełmińskiej, Chełmińskim Bractwem Kurkowym i naszym Zastępem Rycerskim zabytkowe kościoły miasta Chełmna pw. Ducha Świętego, śś. Jakuba i Mikołaja oraz śś. Jana Chrzciciela i Jana Ewangelisty.

Od godziny 12 do 16 w kościele farnym odbywały się spotkania przy relikwiach św. Walentego i zwiedzania kościoła razem z chełmińskimi przewodnikami. Można było także oglądać prace przygotowane przez uczestników X Ogólnopolskiego Konkursu Plastyczno-Literackiego „Na świętego Walentego – różne oblicza miłości” organizowanego przez Katolickie Gimnazjum i Liceum Księży Pallotynów.

O godz. 17.00 Ks. Proboszcz odprawił uroczystą Mszę św. sprawowaną w intencji zakochanych, narzeczonych i małżonków, zwłaszcza tych, którzy obchodzą w tym roku swoje okrągłe małżeńskie jubileusze. Mszę św. uświetniła oprawa muzyczna chóru „Chorus Culmensis” pod dyrekcją pana Wojciecha Błaszaka.

Walent1

Walent2

Walent3

Od zeszłego roku obchody chełmińskich Walentynek kończymy koncertem w naszej chełmińskiej Farze w bliskości ołtarza z relikwiami św. Walentego. Dzisiejszy koncert zatytułowany był „Zakochać się w muzyce”. Wystąpili w nim panowie Bogdan Narloch z Koszalina (grający na organach) i Roman Gryń z Poznania (grający na trąbce). Zaprezentowali oni utwory o tematyce miłosnej z różnych epok autorstwa różnych wykonawców o różnym charakterze. Wykonawców i zebranych na koncercie powitał ks. Andrzej. Także on, wraz z panią Magdaleną Ludwikowską, podziękowali wykonawcom wręczając im poduszki w kształcie serca.

Organy

Trąbka

Ludzie

Podziękowania

Tegoroczne obchody Walentynek, zwłaszcza wieczorny sobotni koncert Kamila Bednarka, zgromadziły rzesze ludzi. Mamy nadzieję, że święto to, które na stało wpisało się w kalendarz naszego miasta, okolicy i całej Polski, będzie z każdym rokiem się rozwijało i tu, w bliskości relikwii św. Walentego, gromadzić się będą coraz większe tłumy ludzi pragnących polecać siebie i swoją miłość temu Świętemu.

 

Spotkanie przygotowujące do ŚDM i podróż do Santiago de Compostela

Dnia 13.02.2015 roku odbyło się już czwarte z cyklu spotkań przygotowujących do przeżywania w 2016 roku Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Spotkanie pod hasłem: ''Ja jestem Drogą, i Prawdą, i Życiem” przygotowali i poprowadzili klerycy Wyższego Seminarium Duchownego Księży Pallotynów z Ołtarzewa. Treść orędzia przybliżył nam al. Przemysław Budziński a Jego dwaj współbracia dali nam świadectwo o tym co oznaczają te słowa w ich życiu. al. Przemek wyjaśnił nam kilka podstawowych prawd, nie można iść za Jezusem ślepo, bez budowania relacji i zadawania pytań oraz to że tylko w Jezusie możemy odnaleźć nasz cel i szczęście. Klerycy wprowadzili nas w modlitewną atmosferę, każdy mógł w swoim sercu uznać Jezusa za swoją jedyną Drogę, jedyną prawdę i jedyne Życie. Oprawę muzyczną spotkania przygotowała wspólnota KSM. Na spotkaniu pojawiła się nie tylko młodzież z Chełmna ale także z okolic. Jeszcze raz dziękujemy Pallotynom za poprowadzenie i przygotowanie spotkania. Zasiali w naszych sercach ziarno słowa, oby wydało ono obfity owoc. Chwała Panu!

11005676 1555683581377213 2027876882 n

11005906 1555683574710547 1043387277 n

11006116 1555683578043880 936285866 n

 

Msza o uzdrowienie

W środowy wieczór, 11 lutego, we wspomnienie Matki Bożej z Lordes i Światowy Dzień Chorego, w kościele Księży Pallotynów została odprawiona kolejna Msza św. z modlitwą o uzdrowienie duchowe i fizyczne. Przewodniczył jej ks. Artur Szymczyk, dyrektor toruńskiego Centrum Caritas, a koncelebransami byli: ks. Kamil Wolan, prefekt KLiG w Chełmnie, ks. Henryk Stępień z parafii św. Józefa i ks. Andrzej Jankowski z chełmińskiej Fary.

Uzdrow1a

W swoim słowie ks. Artur wspominał osobę św. Jana Pawła II i jego cierpienie coraz bardziej zbliżające Go do śmierci, a także dał świadectwo swojego uzdrowienia relacji z ojcem.

Po Mszy św. odbyła się modlitwa adoracyjna zakończona błogosławieństwem lourdzkim oraz modlitwą z nałożeniem rąk przez kapłanów.

Uzdrow3

Uzdrow4

Uzdrow5

W czasie tej Mszy św. posługiwał po raz pierwszy niedawno powstały zespół Odnowy działającej przy parafii farnej. To nasza ogromna radość! :)

Uzdrow6

Cieszymy się, że odbywające się Msze św. z modlitwą o uzdrowienie gromadzą coraz większe rzesze ludzi. To znak, że taka forma modlitwy wstawienniczej w intencji chorych jest nam bardzo potrzebna! Chwała Panu!

Uzdrow2

Niech On działa! Kolejna taka Msza św. zostanie odprawiona pod koniec kwietnia.

Zainteresowanych zagadnieniem Mszy św. z modlitwą o uzdrowienie zapraszamy do osobnej zakładki:  

 

 To już było – styczeń 2015

Chełmińska Fara na szklanym ekranie

30 stycznia w polskich kinach miała miejsce premiera filmu „Ziarno prawdy”. Reżyserem filmu jest Borys Lankosz, a świetne role aktorskie odegrali m.in. Robert Więckiewicz, Jerzy Trela, Magdalena Walach i Krzysztof Pieczyński.

Wspominamy o tym filmie, gdyż kilka scen nagrywanych było w naszej farze. I choć akcja filmu rozgrywa się w Sandomierzu, to nasz kościół świetnie poradził sobie w roli sandomierskiej katedry.

10367817 1608444959379653 660579118627045608 n

10378011 1606115626279253 4882535683817448107 n

Zdjęcia ze strony facebookowej filmu "Ziarno prawdy"

 

Młodzież Chełmna i okolic w podróży do Buenos Aires

Dnia 9 stycznia 2015 r. odbyło się kolejne zebranie z cyklu przygotowujących do Światowych Dni Młodzieży w 2016 roku. Tym razem przenieśliśmy się w rok 1987 do Bueons Aires, a naszym hasłem przewodnim były słowa św. Jana "Myśmy poznali i uwierzyli miłości, jaką Bóg ma ku nam". Tym razem spotkanie przyjęło charakter modlitewny i podzielone zostało na dwie części. W pierwszej ks. Andrzej Jankowski wprowadził nas w temat naszych rozważań. W swojej homilii wyjaśnił na czym polega prawdziwa miłość i jak należy ją interpretować. Częścią drugą była adoracja Najświętszego Sakramentu. Została ona przygotowana przez ks. Dominika Fiszera wraz z wolontariuszami z KSM'u i ŚDM'u. Adoracji toarzyszyła oprawa muzyczna, czytania z Pisma Świętego oraz rozważania wspomnianego już ks. Dominika. Mamy nadzieję, że minione spotkanie dało każdemu z obecnych dużo do myślenia i rozważnia nad własnym życiem. Zapraszamy na kolejne spotkanie, które odbędzie się już 13 lutego. Chwała Panu!

ŚDM - styczeń 2015 - 1

ŚDM - styczeń 2015 - 2

  

To już było - grudzień 2014

To już było - listopad 2014

To już było - wrzesień 2014

To już było - sierpień 2014

To już było - odpust - lipiec 2014

To już było - W ramionach Matki - po raz drugi

To już było - czerwiec 2014

To już było - Zmiany w kościele śś. Piotra i Pawła

To już było - maj 2014

To już było - Triduum 2014

To już było - kwiecień 2014

To już było - grudzień 2013

To już było - listopadowe prace remontowe

To już było - listopad 2013

To już było - październik 2013

To już było - wrzesień 2013

To już było - pożegnanie ks. Tomasza

To już było - lipiec 2013

To już było - odpust 2013

To już było - festiwal "W ramionach Matki"

To już było - Prymicja Ks. Krzysztofa i Kapłańskie rocznice 

To już było - czerwiec 2013

To już było - maj 2013

To już było - kwiecień 2013

To już było - Triduum 2013

To już było - Rekolekcje wielkopostne 2013

To już było - luty 2013

To już było - grudzień 2012

To już było - październik i listopad 2012 

To już było - Nawiedzenie Kopii Ikony Jasnogórskiej - dzień II

To już było - Nawiedzenie Kopii Ikony Jasnogórskiej - wieczór i noc

To już było - Nawiedzenie Kopii Ikony Jasnogórskiej - Liturgia Powitania

To już było - Misje Parafialne (dni 4-6)

To już było - Misje Parafialne (trzy pierwsze dni)

To już było - wrzesień 2012

To już było - sierpień 2012

To już było - lipiec 2012

To już było - lipiec 2012 - Odpust, dzień II

To już było - lipiec 2012 - Odpust, dzień I

To już było - czerwiec 2012

To już było - Wizytacja kanoniczna, dzień II

To już było - Wizytacja kanoniczna, dzień I

To już było - maj / czerwiec 2012 - Z życia LSO

To już było - Odpust na Zesłanie Ducha Świętego i Pasowanie rycerskie

To już było - I Komunia Święta w naszej parafii

To już było - Zwiadowcy historii po raz kolejny w chełminskiej Farze

To już było - maj 2012

To już było - kwiecień 2012

To już było - Triduum Paschalne - Wielka Sobota i Zmartwychwstanie

To już było - Triduum Paschalne - Wielki Czwartek i Wielki Piatek

To już było - Rekolekcje wielkopostne

To już było - marzec 2012

To już bylo - luty 2012

To już było - styczeń 2012

To już było - grudzień 2011

To już było - Promocja ministrantów i spotkanie opłatkowe

To już było - Mikołajki

To już było - Wróciła do nas św. Barbara

To już było - listopad 2011

To już było - październik 2011

 

245731
Dziś
Wczoraj
Tydzień
Poprzedni tydzień
Miesiąc
Poprzedni miesiąc
Wszystkie
124
432
1042
175915
14529
13261
245731
Twoje IP: 54.163.89.150
Data/Godzina: 2015-03-31 09:39:36