Loading

To już było – lipiec 2015

 

Pożegnanie Księdza Proboszcza

PożegW ostatnią niedzielę lipca podczas sumy parafialnej pożegnaliśmy Ks. Kanonika Zbigniewa Walkowiaka. Po 11 latach swojej posługi proboszczowskiej w chełmińskiej Farze został on mianowany przez Biskupa Toruńskiego Dyrektorem Wydziału Konserwacji Zabytków Kościelnych Kurii Diecezjalnej Toruńskiej i Diecezjalnym Konserwatorem Zabytków.

W Farze zebrała się rzesza wiernych, by wraz ze swoim Proboszczem dziękować za lata jego posługi. Pod koniec Mszy św. Ksiądz Proboszcz krótko podsumował lata pobytu w Chełmnie i podziękował osobom i instytucjom, którzy wspierali go w pracy i podejmowanych inicjatywach.

Następnie głos zabrali przedstawiciele władz miasta, organizacji działających w naszym mieście oraz grup parafialnych, a wśród nich: Burmistrz miasta – pan Mariusz Kędzierski, przedstawiciele Rady Miasta – panowie Janusz Błażejewicz i Jacek Kordowski, Rycerze Chorągwi Chełmińskiej i Bractwo Kurkowe, Dyrektor Muzeum Ziemi Chełmińskiej – pani Ewa Gerka i organizatorzy różnych kulturalnych działań w naszym mieście, przedstawiciele AA, Żywego Różańca, parafialnego Oddziału Caritas, Akcji Katolickiej, Koła Przyjaciół Radia Maryja, Odnowy w Duchu Świętym, Liturgicznej Służby Ołtarza i młodzieży. Wszyscy nie szczędzili słów wdzięczności za dobro, jakiego nasze miasto, nasza parafia (głównie jej zabytki),  nasze rodziny i wierni doświadczyli od Księdza Proboszcza.

Na koniec podziękowania złożył ks. Andrzej, który powiedział:

Mówi biblijny Kohelet, że „wszystko ma swój czas” – 1 sierpnia 2004 roku dla Ciebie zaczął się czas kapłańskiej posługi w naszej wspólnocie. To był piękny czas zasiewu, czas sadzenia Bożych nasion. Zapisałeś się złotymi zgłoskami w historię tej parafii i naszego miasta. Za kilka, kilkanaście, kilkadziesiąt lat, a pewnie i w kolejnych wiekach wielu będzie zaglądało do parafialnych kronik i dokumentów i wspominało wielkie dzieło, którego tutaj dokonałeś.  Ty także przy kolejnych pracach konserwatorskich, jakie były podejmowane przy naszych chełmińskich zabytkach sakralnych, zaglądałeś do kronik i wspominałeś tych, którzy tu byli przed Tobą – niejednokrotnie o wiele dłużej niż 11 lat. Ale raczej nie o długość posługi tu chodzi, ale o owoce, które po tej posłudze pozostają.

Księże Proboszczu, jesteśmy Ci za wszystko bardzo wdzięczni! Ale mamy świadomość, że to nie chełmińskie kościoły, nie ich pięknie odrestaurowane ściany i kolorowe witraże, nie obrazy czy rzeźby, ale tylko nasze ludzkie serca wznosić będą do Boga jeszcze przez długi czas słowa wdzięczności i modlitewnej pamięci o Tobie. A mamy za co dziękować: za to co jest kapłańskim obowiązkiem i codziennością – za każdą spowiedź, Eucharystię, wygłoszone Słowo Boże, za każde ochrzczone dziecko, pobłogosławiony związek małżeński, za odprowadzanie swoich Parafian do krainy wiecznej szczęśliwości. A może przede wszystkim za Twoją skromną obecność – często bez wielu słów. Za wszystko serdeczne Bóg zapłać!

Te słowa wypowiadam także w imieniu kapłanów, którzy posługiwali w tej parafii przez te 11 lat (a było nas tu 15 wikariuszy). Byłeś dla nas ojcem, który służył radą, pomocą; kiedy było trzeba to upomniał, kiedy było trzeba pocieszył i dodał otuchy do dalszej pracy. Za to i za rodzinny klimat naszej plebani, naszego domu – serdecznie dziękujemy.

Cóż przyjdzie pracującemu z trudu, jaki sobie zadaje? – pyta Kohelet. To dar Bożego błogosławieństwa. Tego Ci życzymy! Niech w nowych wyzwaniach zleconych Ci, Księże Zbyszku, przez Księdza Biskupa, nie zabraknie Bożej łaski, dobrych natchnień Ducha Świętego, ale i osobistej satysfakcji, że to co robisz służy Panu Bogu, dobru Kościoła i ludziom, wśród których nadal będziesz posługiwał jako pasterz.

Niech wzniesione ręce Matki Bożej Chełmińskiej bronią Cię przed wszelkim złem.

Niech to będą nasze wspólne życzenia dla Księdza Zbigniewa!

Pożeg1

 Pożeg2

Pożeg3

Pożeg4

Pożeg5

 

Powrót obrazu

Po dwóch latach prac konserwatorskich wrócił do naszej parafii obraz Wniebowzięcia NMP z ołtarza głównego.

To najlepsza okazja, by podziękować konserwatorom prowadzącym prace, ale także Panu Staroście Chełmińskiemu i Radnym Powiatu za udzielenie dotacji, która w znacznej części umożliwiła prace konserwatorskie.

Po Mszach św. wierni chętni oglądali to działo z bliska. W najbliższych dniach obraz zostanie zamieszczony już na swoim miejscu.

 

W ramionach Matki

Pod takim tytułem już po raz trzeci w ramach chełmińskich uroczystości odpustowych odbył się Festiwal Piosenki Religijnej. Zgromadził on dzieci, młodzież i dorosłych z wielu zakątków naszej diecezji i nie tylko. Gościliśmy wykonawców z: Chojnic, Nowego Miasta Lubawskiego, Aleksandrowa Kujawskiego, Strzelna, Unisławia, Kurzętnika, Hufca Pałuki, Torunia, Chełmży, Kowalewa Pomorskiego, Dobrzejewic, Jeżewa, Zgierza, Grudziądza, Łasina, Lisewa i naszego Chełmna.

Fest kościół

Patronat honorowy nad festiwalem objęli J. E. Ks. Biskup Andrzej Suski i Burmistrz Miasta Chełmna. To właśnie Pan Burmistrz uroczyście otworzyli przesłuchania festiwalowe po zakończeniu sumy odpustowej w drugim dniu odpustu, 2 lipca. Tegoroczny Festiwal odbył się w tym roku po raz pierwszy w odnowionym kościele śś. Piotra i Pawła przy ul. Wodnej.

W czasie przesłuchań do kościoła przybył także Ks. Biskup Andrzej, który pozdrowił uczestników i skierował do nich okolicznościowe słowo.

Fest Biskup

Zmagania uczestników oceniało jury w składzie: pan Wojciech Błaszak, pani Anna Soborska-Zielińska i pan Grzegorz Jabłoński.

Fest Jury

Festiwal poprowadziła pani Kamila. 

Fest Kamila

Uczestnicy zmagali się w następujących kategoriach: soliści i duety w dwóch podgrupach: dzieci i młodzież oraz dorośli, a także schole i zespoły wokalno-instrumentalne. Każdy miał wykonać dwa utwory, w tym jeden o tematyce maryjnej, jednakże ze względu na ilość uczestników (ponad 40 podmiotów) soliści wykonywali jednen z przygotowanych wcześniej utworów.

Fest Jaś i Natalia

Fest 1

Fest 2

Fest3

Fest4

Fest6

Fest7

Zmaganiom uczestników przysłuchiwali się zebrani w kościele mieszkańcy Chełmna i przybyli pielgrzymi.

Po zakończeniu przesłuchań jury udało się na obrady, a uczestnicy festiwalu i kibice mieli okazję uczestniczyć w koncercie krakowskiego zespołu „Prokoncepcja”.

Fest Prokponcepcja

Krótko przed godz. 18.00 jury podało ostateczną klasyfikację festiwalową. Zwycięzcom nagrody wręczali członkowie jury oraz organizatorzy pan Janusz Napora - dyrektor Chełmińskiego Domu Kultury i ks. Andrzej Jankowski - wikariusz parafii farnej.

Fest nagrody

 

Jury przyznało następujące nagrody i wyróżnienia:

 

W kategorii soliści i duety (dzieci i młodzież):

I miejsce: Natalia i Jan Kalinowscy z Dobrzejewic,

II miejsce: Julia Kamińska z Chojnic,  

III miejsce: Sandra Poćwiardowska z Unisławia,

Wyróżnienie: Zofia Kosińska z Unisławia.

 

W kategorii soliści i duety (dorośli):

I miejsce: Karolina Zielińska z Kowalewa Pomorskiego,

II miejsce: Weronika Wójcik i Marta Jakubowska z Hufca Pałuki,  

III miejsce: Monika Weisgerber z Kurzętnika,  

Wyróżnienia: Tomasz Jarmołkiewicz z Chełmna i Natalia Majewska z Chełmży. 

 

W kategorii zespoły i schole:

I miejsce: schola „Melodyjki” ze Zgierza,

II miejsce: schola „Cantate Deo” z Łasina,

III miejsce: schola „Pueri Sancti Nicolai” z Grudziądza,

Wyróżnienie: Jarosław Kosiński z Unisławia i zespół wokalno-instrumentalny „Nieidealni” z Unisławia.

Zwycięzcy odebrali pamiątkowe dyplomy i nagrody rzeczowe.

 

Organizatorzy (Ewa Gerka, Janusz Napora i ks. Andrzej Jankowski) dziękują:

- Ks. Biskupowi i Panu Burmistrzowi za Patronat Honorowy,

- Uczestnikom - za przybycie i zaangażowanie,

- Jury - za profesjonalną ocenę,

- Dyrekcji Gimnazjum nr 1 za udostępnienie boiska na parking dla uczestników,

- Mediom - za zainteresowanie tym wydarzeniem,

- pracownikom Chełmińskiego Domu Kultury i Muzeum Ziemi Chełmińskiej - za pomoc organizacyjną i czas poświęcony w dniu festiwalu,

- wszystkim za wszystko - Bóg zapłać!

I do zobaczenia z Chełmnie w przyszłym roku!

 

Niech wzniesione Twoje ręce chronią nas, Maryjo!

Początek lipca to dla miasta Chełmna i naszego Sanktuarium czas bardzo radosny i obfitujący w wiele przeżyć. Od wieków są to dni, w których przed oblicze Matki Bożej Bolesnej przybywają mieszkańcy miasta oraz pielgrzymi z najbliżej okolicy i dalszych zakątków Polski.

 

Obchody odpustowe rozpoczęły się tradycyjnie Mszą św. sprawowaną po południu 1 lipca w kaplicy na Bramce. Przewodniczył jej i okolicznościowe Słowo Boże wygłosił ks. Paweł. W tym roku liturgia ta została ubogacona obecnością orkiestry Chełmińskiego Domu Kultury.

Studzienka1

Studzienka2

 

O godz. 18.00 rozpoczęła się uroczysta Msza św., której przewodniczył ks. biskup Józef Szamocki. Wśród koncelebransów byli ks. kanonik Zbigniew Walkowiak, kustosz Sanktuarium, ks. Jerzy Bieńkowski, proboszcz parafii św. Józefa, proboszczowie okolicznych parafii oraz księża, którzy pochodzą z Chełmna i pracowali w parafii farnej. 

Bp Józef

Po Mszy św. bardzo licznie zebrani wierni, siostry zakonne z chełmińskich klasztorów i duchowieństwo wyruszyło w tradycyjnej procesji do Studzienki. Piękna dodawała obecność sztandarów i feretronów, służby liturgicznej, dziewczynek sypiących kwiaty i gra orkiestry Chełmińskiego Domu Kultury. Procesja ulicą Szkolną, Rynkiem i Grudziądzką doszła do kaplicy na Studzience, gdzie odmówiono Litanię do Matki Bożej Bolesnej i zaśpiewano Suplikacje. Następnie ulicami Podmurną, Styczniową i Franciszkańską procesja wróciła do kościoła farnego.

Procesja1

Procesja2

 

Modlitewne czuwanie – prowadzone przez kapłanów i indywidualne – przed wizerunkiem Bolesnej Pani trwało całą noc. O godz. 21.00 ks. Andrzej poprowadził Apel Jasnogórski, a o godz. 22.30 ks. Paweł przewodniczył modlitwie różańcowej. O północy odprawiona została Msza św., której przewodniczył i Słowo Boże wygłosił ks. Paweł.

 

Wczesnym rankiem 2 lipca rzesze wiernych zebrały się w pierwszych miejscach kultu Matki Bożej. O godz. 6.00 ks. Damian odprawił Mszę św. przy Studzience. Przez cały dzień sprawowane były także Msze św. z odpustowym Słowem Bożym w kościele farnym.

 

Punktem centralnym uroczystości była suma odpustowa o godz. 11.00, której przewodniczył ks. biskup ordynariusz Andrzej Suski. Zgromadziła ona również licznie duchowieństwo, siostry zakonne, mieszkańców Chełmna oraz pielgrzymów, którzy pieszo przybyli m.in. z Grudziądza, Lisewa, Wielkiego Czystego, Kijewa Królewskiego, Unisławia i wielu innych okolicznych miasteczek i wsi.

Bp Andrzek

Ludzie

Po Mszy św. odbyła się piękna procesja eucharystyczna wokół kościoła farnego.

Porcesja 4

Procesja 5

 

Kolejne dni chełmińskiego odpustu to wzruszające spotkania Matki Bożej z pielgrzymami.

W piątek przed południem przez Jej oblicze przybyli ludzie niewidomi i niedowidzący, którzy modlili się wraz ze swoim duszpasterzem, ks. prałatem Gerardem Gromowskim. On odprawił dla nich Mszę św. i poprowadził nabożeństwo Drogi Krzyżowej.

W sobotę na adoracji Najświętszego Sakramentu, Eucharystii i nabożeństwie Drogi Krzyżowej zebrali się członkowie Franciszkańskiego Zakonu Świeckich, Kół Żywego Różańca i Czciciele Bożego Miłosierdzia.

W niedzielę w kościele farnym zebrali się ludzie chorzy. Uroczystej Eucharystii przewodniczył i Słowo Boże wygłosił ks. Paweł. Po homilii wierni przyjęli sakrament namaszczenia.

Chełmiński odpust już za nami. Liczymy teraz na jego duchowe owoce. Mamy nadzieję, że przeżyte spowiedzi, Msze św., usłyszane Słowo Boże, wspólna modlitwa, bycie razem i dzielenie się swoją wiarą umocniły nas wszystkich. Liczymy, że pobyt w naszym mieście i sanktuarium będzie dla nas wszystkich głębokim przeżyciem, a prośba do Matki Bożej, by Jej wzniesione ręce chroniły nas, naszych najbliższych, nasze parafie przed wszelkim złem dodała nam siły, by iść przed siebie w stronę nieba z podniesioną głową.

 

Jako duszpasterze parafii farnej pragniemy złożyć serdeczne podziękowania:

- Księżom Biskupom – za coroczne przewodniczenie naszym odpustowym uroczystościom,

- kapłanom – za ich obecność, ale przede wszystkim za posługę w konfesjonale,

- siostrom zakonnym,

- zaangażowanym w przygotowanie liturgii – Służbie Liturgicznej, pani Ani, panu Jurkowi i panu Waldkowi, panom niosącym baldachim podczas procesji, paniom i panom noszącym sztandary i feretrony, dziewczynkom sypiącym kwiatki i dzieciom niosącym poduszeczki, orkiestrze Chełmińskiego Domu Kultury,

- wszystkim przygotowującym i troszczącym się o miejsca kultu – kościół farny i Studzienkę,

- Straży Miejskiej – za czuwanie nad bezpieczeństwem procesji do Studzienki,

- wszystkim Parafianom i Pielgrzymom, bez których uroczystości odpustowe nie byłyby tak piękną manifestacją wiary w Boga i miłości do Matki Bożej Chełmińskiej.

 

 

To już było – czerwiec 2015

 

Odpust Świętych Apostołów

Nie każda parafia ma tyle szczęścia, że każdego roku może obchodzić tyle odpustów. Nasza ma! A to za sprawą wielu kościołów, które przez wieki wybudowano na terenie miasta. Aby uczcić Patronów kościołów sprawujemy w nich uroczyste Msze św. w dniu ich święta. 

Również 29 czerwca, w uroczystość śś. Apostołów Piotra i Pawła, w kościele pod ich wezwaniem została odprawiona uroczysta Eucharystia. Była ona szczególna ze względu na fakt, że to pierwsza Msza św. sprawowana po trzech latach, w czasie których w kościele trwały prace remontowo-konserwatorskie.

Liturgii przewodniczył i okolicznościowe słowo wygłosił Ks. Proboszcz.

Pod koniec modlitewnego spotkania podziękował on Rodzinie Państwa Zielińskich, którzy od wielu lat wkładają wiele wysiłku i starania, by kościół przy ul. Wodnej pięknie wyglądał, był otwarty dla odwiedzających nasze miasto turystów, ale i służył na różne sposoby chełmińskiej społeczności.

PiP2

PiP1

 

Msza o uzdrowienie

W uroczystość Narodzenia św. Jana Chrzciciela w kościele farnym została odprawiona ostatnia w tym roku szkolnym Msza św. z modlitwą o uzdrowienie fizyczne i duchowe. Przewodniczył jej i następnie adorację poprowadził już tradycyjnie Ks. Artur Szymczyk.

Pod koniec liturgii podziękował on odchodzącemu z Chełmna Ks. Andrzejowi za dwuletnie organizowanie wraz ze wspólnotą Odnowy w Duchu Świętym tych spotkań modlitewnych. 

 

Spotkanie przygotowujące do Światowych Dni Młodzieży

Jak Ojciec mnie posłał, tak i Ja Was posyłam (J 20,21)

Dnia 12.06.2015 r. odbyło się kolejne spotkanie przygotowujące do Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Hasłem tego spotkania był cytat z Ewangelii św. Jana- Jak Ojciec mnie posłał tak i Ja Was posyłam.

Organizując nasze czerwcowe spotkanie i wiedząc, że miało odbyć się w Uroczystość Najświętszego Serca Jezusa nazwaliśmy je Wtuleni w Serce Jezusa i w naszych rozważaniach skupiliśmy się właśnie na Tym Najświętszym Sercu.

Rozpoczęliśmy od wysłuchania krótkiego wstępu Księdza Andrzeja i kilku informacji o Najświętszym Sercu Jezusa, przedstawionych przez Dominikę. Potem wysłuchaliśmy czytania z Księgi Ezechiela, mówiącego o tym, że Pan odbierze każdemu serce kamienne, a da serce z ciała. Następnie zaśpiewaliśmy psalm z wczorajszej uroczystości, a później usłyszeliśmy fragment Ewangelii św. Jana, w którym zawarte było posłanie każdego człowieka do bycia misjonarzem Chrystusa. Potem wysłuchaliśmy kazania Księdza Andrzeja, a następnie zanieśliśmy nasze prośby do Pana podczas modlitwy powszechnej.

W celu unaocznienia wysłuchanego Słowa Bożego rozdaliśmy wszystkim uczestnikom symboliczne serduszka „z kamienia”, które specjalnie miały ciemną barwę. Po zakończeniu adoracji Najświętszego Sakramentu wraz z modlitwą uwielbienia, przeproszenia, prośby oraz dziękczynienia każdy z nas mógł zbliżyć się do Najświętszego Serca Jezusa i zostawić Mu swoje brudne, grzeszne serce z wszystkimi problemami, a wziąć ze stołu serce czerwone- „serce z ciała”, na którym było zapisane jedno z wielu najpiękniejszych słów- Miłość, Nadzieja, Radość czy Przyjaźń. Miało się ono stać drogowskazem na dalsze życie i pomóc w coraz odważniejszym podążaniu za Jezusem.

Podczas naszego spotkania oprawę muzyczną zapewnił zespół z parafii Sarnowo, który pomógł nam jeszcze piękniej uwielbiać naszego Pana.

Następne spotkania już od września - do zobaczenia!

Chwała Panu!

Dominika Golińska, ŚDM Chełmno

11416745 377074825826846 52019519 o

 

XIX Spotkanie Młodych Lednica 2000 „W Imię Ducha Świętego”

Już dziewiętnasty raz tradycyjnie, w pierwszą sobotę czerwca młodzi ludzie z całej Polski przyjechali na Pola Lednickie, aby wspólnie modlić się, tańczyć, śpiewać i w ten sposób uwielbiać Pana Boga.

Tegoroczne Spotkanie było o Duchu Świętym- najbardziej tajemniczej Osobie Trójcy Świętej. Dla ukazania Jego niezwykłej mocy każdy uczestnik otrzymał kadzidło, składające się z mieszanki ziół i żywic oraz kostki węgla. Młodzi ludzie po powrocie do swoich domów mieli zapalić je w stosownym momencie w celu przedłużenia Spotkania Lednickiego. Wszyscy uczestnicy dostali również wyjątkowy Krzyż- szczególny symbol Trójcy Świętej i dwunastu Owoców Ducha Świętego. Został on przekazany w ręce młodych dzięki uprzejmości Sióstr Kanoniczek. Ostatnim podarunkiem była świeca, która wieczorem została zapalona ogniem przywiezionym z Ostrowa Lednickiego jako znak płonącej wiary.

Pola Lednickie zostały otwarte o godzinie 8:00, ale dopiero o godzinie 17:00 nastąpiło oficjalne rozpoczęcie Spotkania, które w tym roku składało się z czterech części: Ziemi, Wody, Ognia i Wiatru. O godzinie 19:00 odbyła się przepiękna, a wręcz „jedyna w swoim rodzaju” Eucharystia celebrowana przez ponad tysiąc księży z całej Polski. Po wspólnym tańcu do pieśni „Tak, tak Panie” po Komunii Świętej nastąpiło nałożenie rąk, zapalenie symbolicznego ognia i przesłanie Papieża Franciszka, a także modlitwa o dary Ducha Świętego. O godzinie 23:10 rozpoczęła się adoracja Najświętszego Sakramentu, po której wszyscy wspólnie wybrali Chrystusa, wypowiadając słowa za Apostołem Piotrem. Spotkanie zakończyło się przejściem przez Bramę III Tysiąclecia, czyli Bramę-Rybę, które stało się zapieczętowaniem wyboru naszego Zbawiciela.

Na Polach Lednickich jak co roku nie zabrakło także nas-chełmińskiej młodzieży. O godzinie 6:00 razem z siostrami szarytkami i naszym opiekunem, ks. Dominikiem wyruszyliśmy sprzed kościoła farnego w drogę na Lednicę. Po trzech godzinach byliśmy na miejscu. Spędziliśmy ten cudowny dzień w bardzo miłej atmosferze. Rozmawialiśmy, żartowaliśmy, śmialiśmy się i poznawaliśmy nowych ludzi. Nie zabrakło także śpiewania i tańczenia. Po wielu godzinach spędzonych na Polach Lednickich napełnieni Duchem Świętym, umocnieni w wierze, zmęczeni, ale zadowoleni udaliśmy się w drogę powrotną. O godzinie 4:00 po „autobusowym błogosławieństwie” ks. Dominika, rozeszliśmy się do domów, nie mogąc doczekać się kolejnego Spotkania nad Lednicą, które odbędzie się już 04.06.2016 r.- z każdym dniem coraz bliżej!

Chwała Panu!

Dominika Golińska

 Spotkanie inne niż wszystkie

Ostatnie tegoroczne spotkanie Koła Przyjaciół Radia Maryja miało nieco inny niż zwykle. Nie podejmowaliśmy żadnego tematu formacyjnego, nie oglądaliśmy filmu, ale spotkaliśmy się w plebanijnym ogrodzie na grillu. Było nas tak wiele, że przy przygotowanych stołach musieliśmy organizować dodatkowe miejsca. Razem z wszystkimi Paniami i Panem Marianem z Koła Przyjaciół miły wieczór spędzili Ksiądz Proboszcz i Księża Wikariusze oraz „mistrz grillowania” – Ks. Paweł.

Grill 1

Grill 2

Grill 3

 

Procesja Bożego Ciała

Boże Ciało to najwspanialsza z okazji do uczczenia Chrystusa obecnego w Najświętszym Sakramencie. Jak co roku przez Chełmno przeszła ogólnomiejska procesja eucharystyczna. Zgromadziła ona niemal całe chełmińskie duchowieństwo, siostry zakonne i rzesze wiernych.

Procesja rozpoczęła się ona po Mszy św. sprawowanej w naszej Farze przez Ks. Dziekana. Przy czterech ołtarzach ustawionych na Rynku, przy ul. Grudziądzkiej, przy Urzędzie Miasta i na Placu Wolności, rozważaliśmy usłyszane teksty Ewangelii i modliliśmy się Suplikacjami. Procesja zakończyła się w pięknym kościele św. Józefa.

Składamy serdeczne "Bóg zapłać" wszytskim, kórzy przyczynili się do przygotowania i uroczystego przebiegu procesji: tym, kótrzy przygotowali ołtarze, dziewczynkom sypiącym kwiatko, Służbie Liturgicznej, niosącym chorągwie, feretrony i baldachim, orkiestrze Chełmińskiego Domu Kultury, wszytskim, którzy przyozdobili okna swoich mieszkań. Dziękujemy także Straży Miejskiej za bezpieczny przebieg procesji. 

BC1

BC2

BC3

BC4

BC5

BC6

BC7

BC8

 

 

 

 

 

To już było - Srebrny Jubieleusz Ks. Proboszcza

To już było - Odnowa na Jasnej Górze

To już było - maj 2015

To już było - kwiecień 2015

To już było - Wielki Piątek, Wielka Sobota i Zmartwychwstanie

To już było - Rekolekcje i Wielki Czwartek

To już było - marzec 2015

To już było - luty 2015

To już było - styczeń 2015

To już było - grudzień 2014

To już było - listopad 2014

To już było - wrzesień 2014

To już było - sierpień 2014

To już było - odpust - lipiec 2014

To już było - W ramionach Matki - po raz drugi

To już było - czerwiec 2014

To już było - Zmiany w kościele śś. Piotra i Pawła

To już było - maj 2014

To już było - Triduum 2014

To już było - kwiecień 2014

To już było - grudzień 2013

To już było - listopadowe prace remontowe

To już było - listopad 2013

To już było - październik 2013

To już było - wrzesień 2013

To już było - pożegnanie ks. Tomasza

To już było - lipiec 2013

To już było - odpust 2013

To już było - festiwal "W ramionach Matki"

To już było - Prymicja Ks. Krzysztofa i Kapłańskie rocznice 

To już było - czerwiec 2013

To już było - maj 2013

To już było - kwiecień 2013

To już było - Triduum 2013

To już było - Rekolekcje wielkopostne 2013

To już było - luty 2013

To już było - grudzień 2012

To już było - październik i listopad 2012 

To już było - Nawiedzenie Kopii Ikony Jasnogórskiej - dzień II

To już było - Nawiedzenie Kopii Ikony Jasnogórskiej - wieczór i noc

To już było - Nawiedzenie Kopii Ikony Jasnogórskiej - Liturgia Powitania

To już było - Misje Parafialne (dni 4-6)

To już było - Misje Parafialne (trzy pierwsze dni)

To już było - wrzesień 2012

To już było - sierpień 2012

To już było - lipiec 2012

To już było - lipiec 2012 - Odpust, dzień II

To już było - lipiec 2012 - Odpust, dzień I

To już było - czerwiec 2012

To już było - Wizytacja kanoniczna, dzień II

To już było - Wizytacja kanoniczna, dzień I

To już było - maj / czerwiec 2012 - Z życia LSO

To już było - Odpust na Zesłanie Ducha Świętego i Pasowanie rycerskie

To już było - I Komunia Święta w naszej parafii

To już było - Zwiadowcy historii po raz kolejny w chełminskiej Farze

To już było - maj 2012

To już było - kwiecień 2012

To już było - Triduum Paschalne - Wielka Sobota i Zmartwychwstanie

To już było - Triduum Paschalne - Wielki Czwartek i Wielki Piatek

To już było - Rekolekcje wielkopostne

To już było - marzec 2012

To już bylo - luty 2012

To już było - styczeń 2012

To już było - grudzień 2011

To już było - Promocja ministrantów i spotkanie opłatkowe

To już było - Mikołajki

To już było - Wróciła do nas św. Barbara

To już było - listopad 2011

To już było - październik 2011

 

400635
Dziś
Wczoraj
Tydzień
Poprzedni tydzień
Miesiąc
Poprzedni miesiąc
Wszystkie
131
1047
7917
323730
23996
22456
400635
Twoje IP: 54.234.87.7
Data/Godzina: 2015-11-28 07:35:45