Loading

To już było – czerwiec 2015

 

Spotkanie przygotowujące do Światowych Dni Młodzieży

Jak Ojciec mnie posłał, tak i Ja Was posyłam (J 20,21)

Dnia 12.06.2015 r. odbyło się kolejne spotkanie przygotowujące do Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Hasłem tego spotkania był cytat z Ewangelii św. Jana- Jak Ojciec mnie posłał tak i Ja Was posyłam.

Organizując nasze czerwcowe spotkanie i wiedząc, że miało odbyć się w Uroczystość Najświętszego Serca Jezusa nazwaliśmy je Wtuleni w Serce Jezusa i w naszych rozważaniach skupiliśmy się właśnie na Tym Najświętszym Sercu.

Rozpoczęliśmy od wysłuchania krótkiego wstępu Księdza Andrzeja i kilku informacji o Najświętszym Sercu Jezusa, przedstawionych przez Dominikę. Potem wysłuchaliśmy czytania z Księgi Ezechiela, mówiącego o tym, że Pan odbierze każdemu serce kamienne, a da serce z ciała. Następnie zaśpiewaliśmy psalm z wczorajszej uroczystości, a później usłyszeliśmy fragment Ewangelii św. Jana, w którym zawarte było posłanie każdego człowieka do bycia misjonarzem Chrystusa. Potem wysłuchaliśmy kazania Księdza Andrzeja, a następnie zanieśliśmy nasze prośby do Pana podczas modlitwy powszechnej.

W celu unaocznienia wysłuchanego Słowa Bożego rozdaliśmy wszystkim uczestnikom symboliczne serduszka „z kamienia”, które specjalnie miały ciemną barwę. Po zakończeniu adoracji Najświętszego Sakramentu wraz z modlitwą uwielbienia, przeproszenia, prośby oraz dziękczynienia każdy z nas mógł zbliżyć się do Najświętszego Serca Jezusa i zostawić Mu swoje brudne, grzeszne serce z wszystkimi problemami, a wziąć ze stołu serce czerwone- „serce z ciała”, na którym było zapisane jedno z wielu najpiękniejszych słów- Miłość, Nadzieja, Radość czy Przyjaźń. Miało się ono stać drogowskazem na dalsze życie i pomóc w coraz odważniejszym podążaniu za Jezusem.

Podczas naszego spotkania oprawę muzyczną zapewnił zespół z parafii Sarnowo, który pomógł nam jeszcze piękniej uwielbiać naszego Pana.

Następne spotkania już od września - do zobaczenia!

Chwała Panu!

Dominika Golińska, ŚDM Chełmno

11416745 377074825826846 52019519 o

11418225 702869939859053 503356349 n

11418225 702869939859053 503356349 n

 

XIX Spotkanie Młodych Lednica 2000 „W Imię Ducha Świętego”

Już dziewiętnasty raz tradycyjnie, w pierwszą sobotę czerwca młodzi ludzie z całej Polski przyjechali na Pola Lednickie, aby wspólnie modlić się, tańczyć, śpiewać i w ten sposób uwielbiać Pana Boga.

Tegoroczne Spotkanie było o Duchu Świętym- najbardziej tajemniczej Osobie Trójcy Świętej. Dla ukazania Jego niezwykłej mocy każdy uczestnik otrzymał kadzidło, składające się z mieszanki ziół i żywic oraz kostki węgla. Młodzi ludzie po powrocie do swoich domów mieli zapalić je w stosownym momencie w celu przedłużenia Spotkania Lednickiego. Wszyscy uczestnicy dostali również wyjątkowy Krzyż- szczególny symbol Trójcy Świętej i dwunastu Owoców Ducha Świętego. Został on przekazany w ręce młodych dzięki uprzejmości Sióstr Kanoniczek. Ostatnim podarunkiem była świeca, która wieczorem została zapalona ogniem przywiezionym z Ostrowa Lednickiego jako znak płonącej wiary.

Pola Lednickie zostały otwarte o godzinie 8:00, ale dopiero o godzinie 17:00 nastąpiło oficjalne rozpoczęcie Spotkania, które w tym roku składało się z czterech części: Ziemi, Wody, Ognia i Wiatru. O godzinie 19:00 odbyła się przepiękna, a wręcz „jedyna w swoim rodzaju” Eucharystia celebrowana przez ponad tysiąc księży z całej Polski. Po wspólnym tańcu do pieśni „Tak, tak Panie” po Komunii Świętej nastąpiło nałożenie rąk, zapalenie symbolicznego ognia i przesłanie Papieża Franciszka, a także modlitwa o dary Ducha Świętego. O godzinie 23:10 rozpoczęła się adoracja Najświętszego Sakramentu, po której wszyscy wspólnie wybrali Chrystusa, wypowiadając słowa za Apostołem Piotrem. Spotkanie zakończyło się przejściem przez Bramę III Tysiąclecia, czyli Bramę-Rybę, które stało się zapieczętowaniem wyboru naszego Zbawiciela.

Na Polach Lednickich jak co roku nie zabrakło także nas-chełmińskiej młodzieży. O godzinie 6:00 razem z siostrami szarytkami i naszym opiekunem, ks. Dominikiem wyruszyliśmy sprzed kościoła farnego w drogę na Lednicę. Po trzech godzinach byliśmy na miejscu. Spędziliśmy ten cudowny dzień w bardzo miłej atmosferze. Rozmawialiśmy, żartowaliśmy, śmialiśmy się i poznawaliśmy nowych ludzi. Nie zabrakło także śpiewania i tańczenia. Po wielu godzinach spędzonych na Polach Lednickich napełnieni Duchem Świętym, umocnieni w wierze, zmęczeni, ale zadowoleni udaliśmy się w drogę powrotną. O godzinie 4:00 po „autobusowym błogosławieństwie” ks. Dominika, rozeszliśmy się do domów, nie mogąc doczekać się kolejnego Spotkania nad Lednicą, które odbędzie się już 04.06.2016 r.- z każdym dniem coraz bliżej!

Chwała Panu!

Dominika Golińska

 Spotkanie inne niż wszystkie

Ostatnie tegoroczne spotkanie Koła Przyjaciół Radia Maryja miało nieco inny niż zwykle. Nie podejmowaliśmy żadnego tematu formacyjnego, nie oglądaliśmy filmu, ale spotkaliśmy się w plebanijnym ogrodzie na grillu. Było nas tak wiele, że przy przygotowanych stołach musieliśmy organizować dodatkowe miejsca. Razem z wszystkimi Paniami i Panem Marianem z Koła Przyjaciół miły wieczór spędzili Ksiądz Proboszcz i Księża Wikariusze oraz „mistrz grillowania” – Ks. Paweł.

Grill 1

Grill 2

Grill 3

 

Procesja Bożego Ciała

Boże Ciało to najwspanialsza z okazji do uczczenia Chrystusa obecnego w Najświętszym Sakramencie. Jak co roku przez Chełmno przeszła ogólnomiejska procesja eucharystyczna. Zgromadziła ona niemal całe chełmińskie duchowieństwo, siostry zakonne i rzesze wiernych.

Procesja rozpoczęła się ona po Mszy św. sprawowanej w naszej Farze przez Ks. Dziekana. Przy czterech ołtarzach ustawionych na Rynku, przy ul. Grudziądzkiej, przy Urzędzie Miasta i na Placu Wolności, rozważaliśmy usłyszane teksty Ewangelii i modliliśmy się Suplikacjami. Procesja zakończyła się w pięknym kościele św. Józefa.

Składamy serdeczne "Bóg zapłać" wszytskim, kórzy przyczynili się do przygotowania i uroczystego przebiegu procesji: tym, kótrzy przygotowali ołtarze, dziewczynkom sypiącym kwiatko, Służbie Liturgicznej, niosącym chorągwie, feretrony i baldachim, orkiestrze Chełmińskiego Domu Kultury, wszytskim, którzy przyozdobili okna swoich mieszkań. Dziękujemy także Straży Miejskiej za bezpieczny przebieg procesji. 

BC1

BC2

BC3

BC4

BC5

BC6

BC7

BC8

 

To już było – maj 2015

 

Czuwanie przed Zesłaniem Ducha Świętego

W wigilię Zesłania Ducha Świętego w chełmińskiej Farze wspólnota Odnowy w Duchu Świętym wraz ze swoim opiekunem, ks. Andrzejem, przygotowała czuwanie modlitewne.

Rozpoczęło się ono o godz. 21. Zebranych przywitał ks. Andrzej i zaprosił do obejrzenia przedstawienia o Bożym Miłosierdziu i św. Siostrze Faustynie przygotowanym przez nowicjat Sióstr Misjonarek Świętej Rodziny. Drugim elementem wieczoru była bardzo ciekawa i obrazowa konferencja o zaufaniu Panu Bogu wygłoszona przez Marię z Odnowy.

Następnie przez godzinę uwielbialiśmy Pana obecnego pośród nas w Najświętszym Sakramencie Ołtarza. Szczególnej Jego bliskości doświadczyliśmy przed błogosławieństwem, kiedy dane nam było klęknąć przy ołtarzu i mówić do Niego tak jak każdy potrafi.

Przed Mszą św. przyzywaliśmy darów Ducha Świętego. Otwarliśmy nasze serca na te dary wyznając Jezusa jako naszego Pana. Następnie przy modlitwie i śpiewie ks. Andrzej i ks. Dominik namaszczali nasze czoła olejem egzorcyzmowanym.

Zwieńczeniem czuwania była Eucharystia sprawowana przez ks. Andrzeja. Szczególną intencją była modlitwa za naszą Ojczyznę w dniu, w którym Polacy wybierają swojego prezydenta.

Bóg zapłać zebranym za obecność, wspólną modlitwę i świadectwo wiary. Odnowie w Duchu Świętym należą się podziękowania za pomysł spotkania, jego przygotowanie i animację. Siostrom Świętej Rodziny dziękujemy za prowokację do refleksji nad tajemnicą miłości Boga daną nam w obejrzanym przedstawieniu. Ucieszyła nas także krótka obecność i modlitwa Ks. Edwina Millera, kapelan  Sióstr.

Niech Pan nie szczędzi nam swojej łaski, a dary Ducha Świętego umacniają nas świadczeniu o miłości Boga do każdego z nas.

Wig1

Wig2

Wig3

Wig4

Wig5

 

Srebrny Jubileusz Ks. Proboszcza

27 maja 1990 roku w pelplińskiej Bazylice Katedralnej z rąk Biskupa Mariana Przykuckiego Ks. Zbigniew Walkowiak wraz ze swoimi kolegami przyjął świecenia prezbiteratu.

W sobotę, 23 maja, w naszej chełmińskiej Farze, Ks. Proboszcz świętował srebrny jubileusz tamtego wydarzenia. Do Chełmna przybyła Rodzina Jubilata: Mama, Rodzeństwo, bliżsi i dalsi krewni oraz znajomi i przyjaciele. Nie zabrakło także licznie zgormadzonego duchowieństwa: przybyli kapłani, którzy towarzyszyli Księdzu Zbigniewowi – pierwszy Proboszcz z Torunia, Ks. Prałat Józef Nowakowski, kapłani dekanatu chełmińskiego na czele z wicedziekanem, Ks. Kanonikiem Henrykiem Łozińskim ze Starogrodu, kapłani pochodzący z naszej parafii i ci, którzy przez ostatnich jedenaście lat tu w Chełmnie współpracowali z Ks. Jubilatem.

Punktem centralnym Jubileuszu była Eucharystia dziękczynna pod przewodnictwem Księdza Jubilata. Okolicznościową homilię wygłosił proboszcz parafii św. Józefa, ks. Jerzy Bieńkowski SAC. Ks. Walkowiak po dziękczynieniu złożonym Bogu w Eucharystii podziękował także wielu ludziom spotkanym na dotychczasowej drodze swego kapłańskiego życia.

Wyrazem wdzięczności zebranych były życzenia składane Jubilatowi przez gości i członków grup parafialnych. Okolicznościowe życzenia przekazał także marszałek województwa kujawsko-pomorskiego, pan Piotr Całbecki.

Księdzu Proboszczowi gratulujemy pięknego Jubileuszu i życzymy obfitości Bożej łaski na dalsze lata życia i kapłańskiej posługi.

Jub1

Jub2

Jub3

Jub4

Jub5

 

 

„Miłość z netu”

W czwartkowe popołudnie 41 osób udało się do kina w Grudziądzu na film zatytułowany „Miłość z netu”. To komedia romantyczna opowiadająca o kobiecie, która choć jest ateistką to szuka miłości na chrześcijańskim portalu internetowym. Staję się to dla niej początkiem nie tylko wielkiej miłości do mężczyzny, ale i do Pana Jezusa.

Cieszymy się, że towarzyszyły nam Siostry ze Zgromadzenia Świętej Rodziny i ks. Andrzej.

Postanowiliśmy już za tydzień udać się do kina raz jeszcze – tym razem na film „Apartament”.

 

Promocja lektorów

Dnia 20.05.2015 r. trzech ministrantów z naszej parafii zostało mianowanych na lektorów. Łukasz Zieliński, Mateusz Maj i Jan Łukomski, jako kandydaci na lektorów, uczestniczyli w kursie zorganizowanym przez księży z Seminarium Duchownego w Toruniu.

Po kilku miesiącach sumiennych i pełnych zaangażowania

starań, kandydaci z całego dekanatu zdali egzamin i podczas Mszy Świętej złożyli ślubowanie oraz otrzymali błogosławieństwo Boże z rąk księdza rektora Seminarium Duchownego. W ceremonii uczestniczyli również rodzice nowy lektorów, klerycy oraz księża z dekanatu.

Po uroczystości wszyscy zostali zaproszenie na wspólną kolację.

Od tego dnia Łukasz, Mateusz i Janek mają prawo do zakładania białej alby i czytania Pisma Świętego w kościele.

11304482 702869916525722 1060493318 n

11358910 702869929859054 492787575 n

11418225 702869939859053 503356349 n

 

I Komunia Święta w naszej parafii

Weekend 16-17 maja br. był świętem naszej parafii. W te dni dzieci z klas trzecich po raz pierwszy przyjęły Komunię św.  W sobotę 16 maja w pełni we mszy św. uczestniczyli uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Chełmnie, Szkoły Podstawowej w Brzozowie oraz trzecioklasiści z Klamer i Kolna. W niedzielę natomiast, po raz pierwszy przyjęły do serca Pana Jezusa dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Chełmnie. 

Mszom św. przewodniczył ks. proboszcz Zbigniew Walkowiak. Do tej wielkiej uroczystości dzieci przygotowywały się od września ubiegłego roku. W każdą niedzielę uczestniczyły we mszach św., uczęszczały na nabożeństwa różańcowe, roraty, drogę krzyżową i nabożeństwa majowe. Ponadto, raz w miesiącu spotykały się w soboty, na katechezach prowadzonych specjalanie dla nich przez ks. Dominika i ks. Damiana. W czasie lekcji religii uczyły się podstaw Katechizmu, zaliczały zadane modlitwy i pieśni. Także w domach, rodzice starali się poprzez rozmowy i wspólną modlitwę jak najlepiej przygotować je do najważniejszego wydarzenia w ich życiu. Tak nastawione w czwartek i piątek odbyły swą pierwszą spowiedź św.

W czasie mszy św. komunijnych wybrane dzieci uczestniczyły w ich celebracji: przygotowały czytania, psalmy, modlitwę powszechną, składały dary i podziękowania.

Po zakończonych uroczystosciach dzieci udały się do domów, by tam w gronie najbliższych świętować ten wielki dzień.

W imieniu dzieci oraz wszystkich rodziców serdecznie dziękujemy księdzu proboszczowi, ks. Damianowi, ks. Dominikowi, paniom katechetkom p. Anecie Gruszczyk i p. Ewie Walentowicz – Góreckiej, oraz wszystkim którzy przyczynili się do przygotowania i  głębokiego przeżycia tego święta przez nasze dzieci. Bóg zapłać!

 

Odnowa (w Duchu Świętym) na Jasnej Górze

Wczesnym rankiem (o godz. 3.30) w sobotę, 16 maja, pełen autokar członków i sympatyków wspólnoty Odnowy w Duchu Świętym, pod opieką duchową ks. Andrzeja, wyruszył na Jasną Górę. Odbywało się tam 20. Ogólnopolskie Czuwanie Odnowy w Duchu Świętym, w które wpisało się dziękczynienie za jubileusz 40-lecia Odnowy w Duchu Świętym w Polsce. Na wałach jasnogórskich zgromadziło się ponad 50 tys. osób (w części popołudniowej spotkania liczba jeszcze wzrosła).

Zebranym na Jasnej Górze towarzyszył bp Bronisław Dembowski, wieloletni delegat Episkopatu Polski ds. Odnowy. Popołudniową Koronkę do Miłosierdzia Bożego poprowadził metropolita częstochowski, abp Wacław Depo, a Mszy św. kończącej spotkanie przewodniczył bp Piotr Turzyński z Radomia.

Całodniowe czuwanie to okazja do wspólnej modlitwy, dzielenia się swoją wiarą, oczyszczenia swojego serca w spowiedzi świętej. W programie spotkania znalazły się konferencje, świadectwa, modlitwy dziękczynne i wstawiennicze.

W drodze modliliśmy się, śpiewaliśmy radosne pieśni i obejrzeliśmy film „Karolina” poświęcony bł. Karolinie Kózkównie.

Wróciliśmy do Chełmna późną nocą – nieco zmęczeni, ale odnowieni duchowo.

JG1

JG2

JG3

JG4

JG5

 

Kolejne spotkanie ŚDM

Dnia 8.05.2015 roku odbyło się kolejne z cyklu naszych spotkań przygotowujących do ŚDM 2016 w Krakowie. Hasłem tego spotkania były słowa: „Ja przyszedłem po to, aby (owce) miały życie, i miały je w obfitości” (J 10,10) - było to hasło przewodnie spotkania ŚDM Denver w 1993 roku.

Nasze spotkanie w całości przygotowały i poprowadziły Siostry ze zgromadzenia Sióstr Misjonarek Świętej Rodziny założonego przez bł. Bolesławę Lament. Siostry spełniają się w życiu codziennym na wielu polach: są katechetkami, pracują w zakrystiach kościołów, służą na misjach a także ewangelizują dzieci i młodzież poprzez organizowanie rekolekcji, dni skupienia i spotkań w szkołach.

Spotkanie składało się z czterech części. Pierwszą z nich było przygotowane przez nowicjuszki przedstawienie o życiu Św. Faustyny Kowalskiej. Mogliśmy zapoznać się bliżej z osobą świętej, zobaczyć jej drogę do świętości i zrozumieć do jak wielkiej misji została powołana siostra Faustyna - do głoszenia światu orędzia o Bożym Miłosierdziu.

Następną częścią było świadectwo drogi życia zakonnego, którym podzieliła się z nami s. Brygida. Dzięki temu mogliśmy przekonać się, że Bóg w swoim planie nie pominął nikogo i że dla każdego z nas przygotował niesamowitą drogę, wystarczy tylko otworzyć się na działanie Boga. On jest obecny, zawsze.

Kolejnym punktem była wygłoszona przez s. Paulinę Mieleszkiewicz konferencja. Przypomniał nam o ważności Eucharystii w naszym życiu codziennym. Jezus wziął chleb, błogosławi, łamał i dawał uczniom. Tak właśnie Jezus oddaje siebie nam. Siostra Paulina podkreśliła, że jest to śmierć za mnie i za Ciebie, która dokonuje się na ołtarzu, dokonuje się tam także największy cud, zbawienie, zmartwychwstanie. Korzystajmy jak najczęściej z tego cudy, uniżenia Boga względem człowieka.

Na koniec mogliśmy spotkać się z Jezusem eucharystycznym podczas poprowadzonej przez siostry adoracji. Pan przychodzi do nas, pragnie z nami rozmawiać i pokazuje nam którędy mamy iść by nie zginąć. Przede wszystkim Jezus prosi o to byśmy zaufali Mu, oddali swoje serce. Jezus nigdy nas nie zawiedzie!

Dziękujemy wszystkim obecnym. Mamy nadzieję, że na kolejnym z naszych spotkań też was nie zabraknie. A ono już wkrótce, 12 czerwca 2015 roku zaprosimy was do przypomnienia sobie ŚDM w Manli 1995 roku, którego hasłem były słowa: "Jak Ojciec mnie posłał, tak i Ja was posyłam" (J 20,21). Serdecznie Zapraszamy!

Joanna Tomczak, ŚDM Chełmno

1

2

3

4

5

 

To już było – kwiecień 2015

 

Msza o uzdrowienie

W środowy wieczór, 29 kwietnia, w naszym kościele została odprawiona kolejna Msza św. z modlitwą o uzdrowienie duchowe i fizyczne. Przewodniczył jej (już tradycyjnie) ks. Artur Szymczyk, w koncelebrze ks. Henryka z parafii św. Józefa i ks. Andrzeja z chełmińskiej Fary.

Po Mszy św. trwaliśmy na modlitwie adoracyjnej, a spotanie zakończyliśmy indywidualną modlitwą kapłanów z nałożeniem rąk.

Oprawę muzyczną zapewnił coraz lepszy zespół muzyczny chełmińskiej wspólnoty Odnowy. 

Uzdro1

Uzdro2

 

18-stka Wieczernika Ducha Świętego

We wtorek, 21 kwietnia, wieczorna Msza św. przeżywana była w szczególnym klimacie. Oprawę muzyczną przygotował zespół Odnowy w Duchu Świętym, a Wieczernik Ducha Świętego świętował 18-lecie swojego trwania.

Uczestnicy Wieczernika zebrali się najpierw u p. Kazimiery, by jak co miesiąc modlić się tam w wielu szczególnych intencjach. Wieczorną Mszą św. i Słowo Boże wygłosił opiekun Wieczernika, ks. Andrzej. W homilii dziękował uczestnikom Wieczernika za ich świadectwo wiary i pragnienie wspólnej modlitwy w domowym zaciszu.

Po Mszy św. w domu p. Kazimiery odbyła się wspólna Agapa.Wyjątkowym gościem tego spotkania był ks. kanonik Jacek Wyrowiński, proboszcz parafii w Wielkim Czystem, a niegdyś przed 18-stu laty pierwszy opiekun chełmińskiego Wieczernika.

O Wieczernikach Modlitwy już wkrótce będzie można znaleźć więcej informacji na naszej stronie internetowej. 18 razem

18 tort

18 w domu

Rocznica katastrofy w Klamrach 

Od tragnicznej śmierci siemiorga młodych ludzi w Klamrach minął już rok.

W poniedziałek, 13 kwietnia, w naszym kościele odbyły się uroczystości rocznicowe. O godz. 17.00 młodzież z wolontariatu Effatha przygotowała montaż słowno-muzyczny zatytułowany "Miłość mi wszystko wyjaśniła". Refleksyjne teksty i muzyka skłoniły nas na nowo do zatrzymania się nad tamtymi wydarzeniami i reflakcji nad własną przemijalnością.

O godz. 18.00 rozpoczęła się Msza św. w intencji Hani, Pauliny, Natalii, Mikołaja, Marka, Patryka i Bartka. Przewodniczył jej i Słowo Boże wygłosił ks. Andrzej. W homilii wspominając tamte wydarzenia życzył wszystkim, by nigdy więcej nie było nam dane przeżywać tak bolesnych rekolekcji.

W spotkaniu i Mszy św. uczestniczyły rodziny wszytskich ofiar, ich znajomi, przyjaciele, nauczyciele i wielu innych ludzi, których śmierć naszej młodzieży bardzo dotknęła.

 

Droga Światła z okazji X rocznicy śmierci św. Jana Pawła II

Dnia 10 kwietnia 2015 roku w Chełmnie odbyło się kolejne spotkanie przygotowujące do Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Miało ono charakter szczególny, bo zgromadziliśmy się w kościele klasztornym aż z trzech powodów. Pierwszym z nich było przejście Drogą Światła ulicami naszego miasta. Kolejny cel naszego spotkania to upamiętnienie dziesiątej rocznicy śmierci św. Jana Pawła II, która przypadała 2 kwietnia 2015 roku, a więc Wielki Czwartek- dzień poświęcony Ostatniej Wieczerzy Jezusa i Dwunastu Apostołów. Nie zapomnieliśmy także o ofiarach katastrofy smoleńskiej- właśnie w piątek obchodziliśmy piątą rocznicę tego ważnego dla naszego kraju wydarzenia. Nie zabrakło także przypomnienia spotkania młodych z 1991 roku, kiedy to Jan Paweł II przyjechał na Światowe Dni Młodzieży do Częstochowy.

Nasze spotkanie rozpoczęliśmy w kościele klasztornym, gdzie Ksiądz Andrzej Jankowski przywitał nas i opowiedział o celach tego wieczoru, który postanowiliśmy spędzić wspólnie z Chrystusem.

Idąc drogą z klasztoru w stronę Bramki Grudziądzkiej przez chełmińskie Planty nie mogło zabraknąć światła, które symbolicznie przekazywaliśmy sobie od klasztornego Paschału. Ze świecami w dłoniach i śpiewem ku chwale Panu, rozważaliśmy kolejne stacje Drogi Światła, która dotyczyła wydarzeń po Zmartwychwstaniu Jezusa. Pod chełmińską Bramką, przy tablicy Jana Pawła II zatrzymaliśmy się na dłużej- to tutaj zakończyliśmy nasze rozważania. Usłyszeliśmy jedną z chełmińskich legend, która była dopełnieniem ósmej- i ostatniej już stacji tej drogi. Potem wspólnie wyśpiewaliśmy hymn Światowych Dni Młodzieży w 1991 roku, czyli pieśń „Abba Ojcze” oraz młodzieżową wersję Apelu Jasnogórskiego, gdyż spotkanie kończyło się około godziny 21.00.  Nie mogło zabraknąć ulubionej pieśni Jana Pawła II- „Barki”. Po odśpiewaniu wszystkich jej zwrotek, księża udzielili nam Błogosławieństwa i po krótkim czasie, pełni radości z pięknie przeżytego piątkowego wieczoru rozeszliśmy się do swoich domów.

Chwała Panu!

Dominika Golińska

DŚ 1

DŚ 2

DŚ 3

 

"Pragniemy, aby Duch Święty umocnił nas…"

W Wielkanocny Czwartek, 9 kwietnia, podczas Mszy św. o godz. 18.00, 86 młodych (i nieco starszych) naszych Parafian otrzymało dary Ducha Św. w Sakramencie Bierzmowania. Sakramentu dojrzałości udzielił im Ks. Biskup Józef Szamocki.

Po siedmiomiesięcznym przygotowaniu doszli oni do końca pewnego etapu w swoim życiu, ale i do początku następnego – swojego dojrzałego życia chrześcijańskiego. Na początku rodzice, podkreślając ogromne trudności w wychowaniu dzisiejszej młodzieży, poprosili Księdza Biskupa, o umocnienie ich pociech Bożym błogosławieństwem i darami Ducha. Liturgia została przygotowana przez samą młodzież. Również oni w darach ofiarnych złożyli symbole darów Ducha, które przyjęli, ofiarę na toruńskie Seminarium Duchowne oraz biały ornat (z logiem zbliżających się Światowych Dni Młodzieży w Krakowie) jako dar dla parafii.

Pod koniec liturgii młodzież podziękowała za posługę Biskupa Józefa, dzięki której otrzymali tak cenne dary. Na prośbę młodych Ksiądz Biskup poświecił im pamiątkowe krzyże.

Bierzmow1

Bierzmow2

Bierzmow3

Bierzmow4

Bierzmow5

 

Rezurekcja

Wczesnych rankiem w dzień Zmartwychwstania odbyła się procesja rezurekcyjna. Ogłosiliśmy całemu miastu radosną wieść: możecie już otrzeć łzy, śmierć została pokonana! Przy uroczystym śpiewie, biciu dzwonów i strzałach z armat przeszliśmy dookoła kościoła z Najświętszym Sakramentem. Procesji i Mszy świętej po niej następującej przewodniczył Ks. Proboszcz.

Rezurekcja

Rezurekcja1

Wielka Sobota i Wigilia Paschalna

Przez całą Wielką Sobotę wierni dość tłumnie nawiedzali naszą farę. A to z racji: trwającej przez cały dzień adoracji Chrystusa Eucharystycznego w Grobie, oczyszczenia swojego serca w spowiedzi świętej oraz poświęcenia pokarmów na wielkanocny stół.

Poświęcenie pokarmów

To, co w tym dniu najważniejsze, rozpoczęło się jednak wieczorem. Liturgii Wigilii Paschalnej przewodniczył ks. Artur, z którym koncelebrowali ks. Proboszcz oraz pozostali księża wikariusze i rezydenci.

Liturgia rozpoczęła się przed kościołem. Tam nastąpiło poświęcenie ognia, a potem prowadzący nakreślił na paschale znak krzyża, litery Alfa i Omega oraz na polach między ramionami krzyża cyfry bieżącego roku, umieszczając też pięć symbolicznych gwoździ w formie krzyża.

WS - ogień

Z zapalonym paschałem procesja weszła do nieoświetlonego kościoła. „Światło Chrystusa” – śpiewał kapłan, a wierni zapalali od Paschału świece. W kościele robiło się coraz jaśniej. A gdy po dojściu do ołtarza kapłan trzeci raz pokazał światło Chrystusa, zapalone zostały wszystkie światła. Symbolikę światła wyjaśniło śpiewane orędzie wielkanocne.

WS - Exultet

Liturgia Słowa była wyjątkowo rozbudowana. Odczytanych przez wiernych świeckich i lektorów zostało aż dziewięć czytań, które pokazały całą historię zbawienia. Do tych treści nawiązała kolejna część celebracji - Liturgia Chrzcielna.

WS - czytania

Dawniej większość chrześcijan w tej właśnie chwili przyjmowała chrzest. Dziś, po litanii do Wszystkich Świętych i błogosławieństwie wody, odnowione zostały przyrzeczenia chrzcielne. Z zapalonymi świecami w ręku wyrzekliśmy się grzechu, wszystkiego, co prowadzi do zła, i szatana, głównego sprawcy grzechu, a następnie wyznaliśmy wiarę w Ojca, Syna i Ducha Świętego, Kościół, obcowanie świętych, odpuszczenie grzechów, zmartwychwstanie ciała i życie wieczne.

WS - poświęcenie wody

WS - odnowienie

Następnie przystąpiliśmy do Liturgii Eucharystycznej.

WS - liutrgia euch

 

Misterium Chrystusa Ukrzyżowanego

Po zakończeniu celebracji wielkoczwartkowych aż do rozpoczęcia liturgii Wielkiego Piątku trwała adoracja przy Ciemnicy. Tego dnia nie sprawuje się Eucharystii, a wielu wiernych korzysta jeszcze z Sakramentu Pokuty i Pojednania. Późnym popołudniem rozpoczęły się najważniejsze obrzędy tego dnia – Liturgia Męki Pańskiej.

Wszystko zaczęło się nietypowo. Rycerze Chorągwi Chełmińskiej, służba liturgiczna i kapłani pod przewodnictwem ks. Andrzeja weszli w ciszy do ołtarza. Ich wejścia nie poprzedził ani dzwonek ani śpiew żadnej pieśni. Przed ołtarzem kapłan upadł na twarz, a wszyscy obecni w Kościele uklękli. Wobec zbawczej śmierci Jezusa wszelkie słowa są nieodpowiednie. W tej chwili cisza mówiła znacznie więcej.

WPt - leżenie

Zwieńczeniem Liturgii Słowa Ewangelia będąca opisem Męki Pańskiej, która została wyśpiewana przez ks. Andrzeja, ks. Dominika i p. Organistę. Na zakończenie Liturgii Słowa odbyła się wyjątkowo uroczysta modlitwa powszechna. W dziesięciu wezwaniach prosiliśmy Boga, aby miał w opiece cały świat.

WPt - Pasja 

Następnie rozpoczęła się adoracja Krzyża. Od dwóch tygodni wszystkie krzyże w kościołach były zasłonięte. W Wielki Piątek ukazały się one ponownie wiernym. Po uroczystym wniesieniu przez Celebransa i rycerzy, kapłan odsłonił krzyż, śpiewając: „Oto drzewo krzyża, na którym zawisło zbawienie świata”. Przyszedł czas, aby uczcić znak naszego zbawienia w indywidualnej adoracji.

WPt - Krzyż

Po adoracji Krzyża nastąpiła Komunia święta – bez przeistoczenia kapłani rozdali wiernym Ciało Chrystusa, konsekrowane poprzedniego dnia. Nakarmiliśmy się pokarmem, który daje życie wieczne...

Wielkopiątkową liturgię zakończyło przeniesienie Najświętszego Sakramentu do kaplicy, zwanej Bożym Grobem. Monstrancja jest przykryta białym welonem na pamiątkę całunu, którym spowito doczesne szczątki Jezusa. Tego wieczora i przez cały następny dzień trwała adoracja.

WPt - przeniesienie

WPt - Grób

W piątkowy wieczór mieszkańcy naszego miasteczka – wierni świeccy, siostry zakonne i duchowieństwo, uczestniczyli w Drodze Krzyżowej, która wyruszyła z kościoła farnego o godz. 20.30. Tegoroczne rozważania, z racji trwającego w Kościele Roku Życia Konsekrowanego, przygotowały i czytały Siostry Zakonne, a Krzyż niosły poszczególne stany i grupy. Nabożeństwo zakończyło się przed kościołem św. Józefa wspólnym odśpiewaniem Apelu Jasnogórskiego i powierzeniem Matce Bożej Chełmińskiej intencji indywidualnych i wspólnych.

WPt - Droga Krzyzowa

 

Obchody Wielkiego Czwartku

W wielkoczwartkowe przedpołudnie Ks. Proboszcz, Ks. Andrzej i Ks. Paweł udali się do toruńskiej Katedry św. Janów, by uczestniczyć w Mszy Krzyżma. Zebrało się na niej mnóstwo kapłanów całej diecezji pod przewodnictwem Ks. Biskupa Andrzeja Suskiego. Podczas uroczystej liturgii kapłani odnowili swoje przyrzeczenia kapłańskie, a Ks. Biskup poświęcił oleje święte, które trafiły do parafii całej diecezji i służyć będą do udzielania sakramentów świętych.

W chełmińskiej Farze o godz. 18.00 rozpoczęła się Msza Wieczerzy Pańskiej. Licznie zebrani wierni wraz z kapłanami dziękowali dobremu Bogu za sakramenty Eucharystii i Kapłaństwa. Uroczystej Liturgii koncelebrowanej przewodniczył i homilię wygłosił Ks. Dominik.

WCz - Dominik

Po Komunii św. członkowie wspólnot złożyli kapłanom życzenia z okazji ich święta.

WCz - wszyscy

Zakończeniem wielkoczwartkowej Mszy św. było przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Ciemnicy, symbolizującej modlitwę Jezusa w Ogrodzie Oliwnym oraz pojmanie i uwięzienie. Wieczorna adoracja była odpowiedzią na Chrystusowe zaproszenie „Czuwajcie i módlcie się, abyście nie ulegli pokusie”.

WCz - przeniesienie

Serdecznie podziękowania składamy członkom Odnowy w Duchu Świętym, którzy przygotowali tegoroczną Ciemnicę.

WCz - Ciemnica

 

Rekolekcje parafialne i uczniów dla szkół średnich

Rek - KrzysztofTradycyjnie już w Wielkim Tygodniu nasza wspólnota parafialna przeżywała swoje rekolekcje wielkopostne, przygotowujące nas do przeżywania Świąt Wielkanocnych. W tym roku wygłosił je ks. dr Krzysztof Giera, kapłan diecezji zamojsko-lubaczowskiej, aktualnie studiujący w Toruniu i posługujący w toruńskiej parafii Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa.

Rekolekcyjnym naukom towarzyszyło głębokie przeżywanie Mszy św. i nabożeństwa: w poniedziałek – Drogi Krzyżowej; we wtorek – nabożeństwo pokutne; a w środę – adoracja Najświętszego Sakramentu połączona z nowenną do Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

W Wielką Środę, na zakończenie rekolekcji, przeżywaliśmy dzień spowiedzi. Posługą w konfesjonałach służyli także kapłani z naszego dekanatu, którym serdecznie dziękujemy.

 

Równocześnie z rekolekcjami parafialnymi swoje przygotowanie duchowe do Świąt przeżywali uczniowie naszych szkół: uczniów klas technicznych i zawodowych Zespołu Szkół nr 2 oraz uczniów klas gimnazjalnych i licealnych Zespołu Szkół Ogólnokształcących. Rekolekcje te poprowadził także ks. Krzysztof.

We poniedziałek i wtorek Ks. Rekolekcjonista spotkał się z uczniami szkół na konferencji. Szeroka tematyka dotycząca relacji młodych z Bogiem, ich modlitwy, stosunku do rodziców, przeżywania spowiedzi świętej i wielu, wielu innych ważnych spraw, okraszona krótkimi, ale konkretnymi filmikami oraz sporą dozą humoru, trafiała do serc młodych ludzi.

Rek - szkoła

Dopełnieniem tych rekolekcyjnych nauk były nabożeństwa w kościele farnym: w poniedziałek – Droga Krzyżowa, a we wtorek – nabożeństwo pokutne przygotowujące do środowej spowiedzi.

Uwieńczeniem rekolekcyjnej drogi była środowa Eucharystia w intencjach Dyrekcji, Nauczycieli, Pracowników i Uczniów obydwu Szkół. Przewodniczył jej ks. Andrzej w koncelebrze ks. Tadeusza (katechetów ZS nr 1), ks. Artura (katechety ZS nr 2) i naszego Rekolekcjonisty, ks. Krzysztofa. 

Rek - Msza

Rek - Msza1

Dodatkowo w ZSO uczniowie w poniedziałek mieli okazję zatrzymać się nad przedstawieniem „Bóg nie umarł” (opartym na kanwie filmu pod tym samym tytułem) w wykonaniu wolontariuszy „Effathy”. We wtorek natomiast księża katecheci podziękowali oraz rozdali pamiątkowe dyplomy i skromne nagrody książkowe uczniom uczestniczącym w szkolnych etapach konkursów religijnych: Olimpiady Teologii Katolickiej i Ogólnopolskiego Konkursu Biblijnego.

Rek - prezedstawienie

Dziękujemy ks. Krzysztofowi za przyjęcie zaproszenia do naszej parafii i poprowadzenie rekolekcji. „Bóg zapłać”.

Podziękowania składamy również Dyrekcjom obu Szkół za otwarcie na tegoroczne propozycje księży katechetów. Dziękujemy Nauczycielom za obecność i pomoc przy opiece nad uczniami. Osobne podziękowania należą się wielu uczniom naszych Szkół za wsparcie, jakim pomogli ogarnąć swoim księżom wiele szczegółów organizacyjnych.

Niech największą radością księży katechetów będzie fakt, że każdy uczeń mógł dla siebie zaczerpnąć coś, co choć odrobinę pozwoliło mu zbliżyć się do Pana Boga.

 

To już było – marzec 2015

Misterium Męki Pańskiej w Bydgoszczy

31 marca 2015 roku w Niedzielę Palmową, odbyło się już XV Misterium Męki Pańskiej w Dolinie Śmierci w Bydgoszczy. Jak co roku z naszej parafii został zorganizowany wyjazd na to wydarzenie. Pod opieką księdza Dominika po wieczornej Mszy Świętej wyruszyliśmy autobusem do Bydgoszczy, żeby na godzinę 20:00 być już na miejscu i wziąć udział w przeżyciu Misterium.

Nas jak i wielu innych ludzi, którzy przyjechali na to wydarzenie z daleka, nie odstraszyła nieciekawa pogoda. W deszczu czuliśmy spływającą z Nieba łaskę i obecność Ducha Świętego. Przedstawienie jak za każdym razem było świetnie przygotowane i poruszające. Bardzo realistycznie przedstawiona Męka naszego Pana chwytała za serce. Można było odnieść wrażenie, że to dzieje się naprawdę. Co jakiś czas pojawiały się także, odniesienia do czasów współczesnych, gdzie w różnych życiowych sytuacjach, każdy mógł odnaleźć siebie, zatrzymać się i poczynić refleksje nad własnym życiem, zapraszając w nie Pana Boga. Wszystko opierało się na fragmentach przemówień świętego Jana Pawła II. Jego obecność miała szczególne znaczenie, gdyż parę dni później obchodziliśmy dziesiątą już rocznicę jego śmierci.

Wyjazd na Misterium Męki Pańskiej był dla nas wartościowym przeżyciem, które pomogło nam lepiej przygotować się do przeżywania świąt Wielkanocnych.

 

Nowi ministranci w naszej wspólnocie

Dnia 22 marca podczas niedzielnej Mszy świętej o godzinie 11.30 w kościele p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny odbyło się mianowanie na kandydata na ministranta. Pasowanych zostało czterech aspirantów: Oliwier Jaroch, Mikołaj Lewczuk, Kamil Przybyła, Kamil Stenka. Tradycyjnie po homilii, którą wygłosił ks. Dominik Fiszer, odbyło się uroczyste pasowanie. Kandydaci złożyli przyrzeczenie, obiecując wiernie i godnie wypełniać powierzone im funkcje, otrzymując jednocześnie komże, w których od dziś pełnić będą posługę liturgiczną. Na koniec Mszy świętej zostali nagrodzenie oklaskami, mające jednocześnie zachęcić ich do aktywnego uczestnictwa w posłudze liturgicznej. Miejmy nadzieję, że wytrwają w postanowieniu i będą chętnie służyć ku większej chwale Pana Boga.

Lektor Szymon Zieliński

Nowi ministranci

 

Rekolekcje w Szkole Podstawowej nr 1

Od 23 do 25 marca br. w Szkole Podstawowej nr 1 w Chełmnie miały miejsce rekolekcje wielkopostne, które prowadziła siostra Anna ze Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo. Nauki rekolekcyjne dostosowane były do poziomu percepcji poszczególnych grup wiekowych uczniów. Wykorzystane zostały różne formy przekazywania ważnych treści, fragmenty filmów, piosenek, zabawy. Siostra korzystała z przygotowanych przez siebie pomocy mających zobrazować dzieciom zniewolenie przez grzech i uwolnienie, brud duszy i jej oczyszczenie, nieskończoną wartość Bożego Miłosierdzia z jakim spotykamy się podczas sakramentu Spowiedzi św. Gorąco zachęcała do modlitwy i nawrócenia. Dzięki swojemu zaangażowaniu, cierpliwości, poczuciu humoru i autentycznemu świadectwu prowadzącej, sakramentowi Pojednania i Eucharystii, wszyscy uczestniczący w tych wyjątkowych spotkaniach z Jezusem czują się umocnieni.

Podsumowaniem rekolekcji była spowiedź święta i Msza święta, którą sprawował dla nas ks. Andrzej.

Za święty czas rekolekcji wielkopostnych, za naukę, radość, życzliwość Siostrze Annie ze Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo i ks. Andrzejowi z parafii św. Józefa najserdeczniej dziękują uczniowie i nauczyciele ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Chełmnie.

 Rekol SP 1

 

Rekol SP 1 1

Rekolekcje w Gimnazjum nr 1

Pierwszego dnia naszych rekolekcji wielkopostnych wszyscy zebraliśmy się na hali sportowej i modlitwą zaczęliśmy trzydniowy cykl spotkań. Ksiądz Andrzej Jankowski zadawał nam sporo pytań dotyczących naszej wiary i stosunków z Panem Bogiem. Z pewnością wywołały one chęć przemyślenia i zastanowienia się u niektórych gimnazjalistów. W międzyczasie oglądaliśmy prezentację multimedialną, która opisywała nasze, czyli młodzieżowe, spojrzenie na rekolekcje. Następnie udaliśmy się do kościoła farnego na nabożeństwo Drogi Krzyżowej. Rozważania, które przygotował ksiądz Andrzej były dostosowane do gimnazjalistów, co z pewnością się wszystkim spodobało.

Podczas drugiego spotkania na hali nadal zagłębialiśmy się w temacie naszej postawy wobec Pana Boga. Ksiądz Jankowski zadawał nam pozorne pytania, które jednak wymagały od nas dłuższego zastanowienia. Jak wyglądają moje relacje z Bogiem? Czy jest On w moim życiu, kiedy wszystko mi się układa czy może przypominam sobie o nim dopiero w tarapatach? A jeżeli twierdzę, że kocham Pana Boga to dlaczego dzisiaj rano się nie pomodliłam czy pomodliłem? Drugi dzień zakończyliśmy w kościele podczas spotkania, które miało nas przygotować do dobrego przeżycia sakramentu pokuty. Ksiądz opowiadał nam o "zabawnych sytuacjach z konfesjonału", jednocześnie uświadamiając nam, że spowiedź nie jest taka straszna.

Zwieńczeniem tegorocznych rekolekcji wielkopostnych była Msza Święta. Przed nabożeństwem uczniowie naszej szkoły mieli szansę pojednania się z Panem Bogiem poprzez sakrament pokuty. Rekolekcje uważam za udane i mam nadzieję, że kilku osobom naprawdę dały do myślenia... :)

Dominika B.

 DSC 0221

DSC 0252

DSC 0374

DSC 0563

Dzień skupienia Odnowy w Duchu Świętym

W sobotę, 7 marca 2015 roku, w kościele garnizonowym w Chełmnie odbył się wielkopostny dzień skupienia dla grup Odnowy w Duchu Świętym diecezji toruńskiej. Gościliśmy grupy z Torunia i Grudziądza. Odnowa z Chełmna przygotowała oprawę muzyczną i poczęstunek.

Ks. Andrzej Kowalski, koordynator diecezjalny, wygłosił konferencję na temat ciemności w Biblii i w naszym życiu.

Potrzeba nam światła Słowa Bożego, żebyśmy się stali dziećmi światłości. Tam, gdzie nie ma Boga jest chaos i pustka. On nie usuwa tej pustki, ale ją przemienia i wypełnia. Panie, pokaż mi gdzie ja jestem, niech Twoje oblicze zajaśnieje nad ciemnością naszego życia.

Myśli te wypełniały nasze serca w czasie adoracji Najświętszego Sakramentu.

Punktem centralnym była Eucharystia, którą odprawił ks. Edwin Miller porównując w homilii znaną nam historię Syna Marnotrawnego do sytuacji w naszych rodzinach.

Nasze głosy wypełniły kościół słodką pieśnią ku chwale Boga, która płynęła z naszych serc. Jestem tu, by wielbić, by oddawać chwałę, jestem tu, by wyznać: to mój Bóg…

Dzieliliśmy się naszymi osobistymi przeżyciami podzieleni na grupki. Dziękowaliśmy Panu Bogu i sobie nawzajem za to ubogacające spotkanie. Chwała Panu!

 

Rekolekcje dla uczniów SP w Brzozowie

„ Z reguły życie nie składa się z wielkich poświęceń i obowiązków,

ale z małych rzeczy; wśród nich okazywana codziennie radość i życzliwość

potrafią zdobyć i zaskarbić sobie czyjeś serce.”

Tą właśnie radością i życzliwością dzieliły się z nami siostry ze Zgromadzenia Misjonarek Świętej Rodziny w trakcie tegorocznych rekolekcji wielkopostnych, które przeżywaliśmy w dniach od 2-4 marca. I zaskarbiły sobie nasze serca, i skłoniły do refleksji, i wzruszyły do głębi, gdy spektaklem o świętej Faustynie próbowały pokazać, jak wielka jest miłość i miłosierdzie Jezusa.

W innym przedstawieniu gościliśmy Jezusa w szkole. Wielu chciało Go powitać; najmądrzejsi, najładniejsi, ci na wysokich stanowiskach i najważniejsi. A Chrystus przyszedł do maluczkich, cichych i pokornych. Śpiewaliśmy dużo i radośnie, bo na chwałę Pana.

Podsumowaniem rekolekcji była spowiedź święta i Msza święta, którą sprawował dla nas ks. Andrzej. W kazaniu- rozmowie z nami- przypomniał, gdzie szukać dróg do Pana, jak nimi kroczyć, aby u celu osiągnąć Królestwo Boże.

To były piękne dni!

Za święty czas rekolekcji wielkopostnych, za naukę , radość , życzliwość i wzruszenia Siostrom ze Zgromadzenia Misjonarek Świętej Rodziny i ks. Andrzejowi najserdeczniej dziękują uczniowie i nauczyciele ze Szkoły Podstawowej w Brzozowie.

Rek Brzoz

Rek Brzoz 2

Rek Brzoz 3

 

24 godziny dla Pana

franciszek24

W tegorocznym orędziu na Wielki Post papież Franciszek zachęca cały Kościół do podjęcia ciekawej inicjatywy. Pisze tak: „możemy modlić się we wspólnocie Kościoła ziemskiego i niebieskiego. Nie lekceważmy siły modlitwy wielu! Inicjatywa 24 ore per il Signore – „24 godziny dla Pana” – która, jak ufam, będzie podjęta w całym Kościele, także na szczeblu diecezjalnym, w dniach 13 i 14 marca, ma być wyrazem tej potrzeby modlitwy”.

Odpowiadając na to papieskie wezwanie zorganizowaliśmy w Chełmnie całodobową adorację Najświętszego Sakramentu. Rozpoczęła się ona w piątek, 13 marca, o godz. 15.00 Koronką do Bożego Miłosierdzia i trwała do soboty, 14 marca – również do godz. 15.00 (z przerwami na sprawowane Msze św.). Przez całą dobę w konfesjonale czuwali również kapłani dając wiernym możliwość skorzystania z Sakramentu Pokuty i Pojednania.

Składamy serdeczne podziękowania wszystkim, którzy znaleźli czas, aby choć na chwilę staną przed Panem i poadorować Jego Najświętsze Ciało.

Szczególne wyrazy wdzięczności należą się kapłanom, którzy pomogli księżom posługującym w Farze w sprawowaniu spowiedzi św.: księdzu Piotrowi Podlewskiemu z Wabcza, ks. Jackowi Wyrowińskiemu z Wielkiego Czystego i ks. Tadeuszowi Wojtonis CM z chełmińskiego klasztoru Sióstr Miłosierdzia. Bóg zapłać!

 

 

 

To już było – luty 2015

Święty Walenty, módl się za nami!

Walenty

Kult św. Walentego sięga w kościele jego śmierci, czyli aż III wieku. W Chełmnie czcimy tego Patrona chorych na epilepsje i Patrona zakochanych od wieku XVI. Obchody nowoczesnych Walentynek zaczęły się w roku 2002. I te obchody mają wieloraki wymiar: w kościele modlimy się przy relikwiach Świętego, organizowane są imprezy o charakterze kulturalnym, kulinarnym czy sportowym.

Okolicznościowe imprezy trwają w Chełmnie przez kilka dni, jednak swoje apogeum osiągają właśnie 14 lutego. Wówczas to dla naszego miasta zjeżdżają się rzesze ludzi z bliższej i dalszej okolicy, z odległych miejsc naszego kraju, a nawet zdarzają się goście z zagranicy. I pewnie niewielu jest takich, którzy tego dnia nie zaglądają do naszych chełmińskich kościołów, zwłaszcza do kościoła farnego, gdzie przechowywane są relikwie św. Walentego.

W sobotnie przedpołudnie turyści mieli okazję zwiedzać wraz z rycerzami Chorągwi Chełmińskiej, Chełmińskim Bractwem Kurkowym i naszym Zastępem Rycerskim zabytkowe kościoły miasta Chełmna pw. Ducha Świętego, śś. Jakuba i Mikołaja oraz śś. Jana Chrzciciela i Jana Ewangelisty.

Od godziny 12 do 16 w kościele farnym odbywały się spotkania przy relikwiach św. Walentego i zwiedzania kościoła razem z chełmińskimi przewodnikami. Można było także oglądać prace przygotowane przez uczestników X Ogólnopolskiego Konkursu Plastyczno-Literackiego „Na świętego Walentego – różne oblicza miłości” organizowanego przez Katolickie Gimnazjum i Liceum Księży Pallotynów.

O godz. 17.00 Ks. Proboszcz odprawił uroczystą Mszę św. sprawowaną w intencji zakochanych, narzeczonych i małżonków, zwłaszcza tych, którzy obchodzą w tym roku swoje okrągłe małżeńskie jubileusze. Mszę św. uświetniła oprawa muzyczna chóru „Chorus Culmensis” pod dyrekcją pana Wojciecha Błaszaka.

Walent1

Walent2

Walent3

Od zeszłego roku obchody chełmińskich Walentynek kończymy koncertem w naszej chełmińskiej Farze w bliskości ołtarza z relikwiami św. Walentego. Dzisiejszy koncert zatytułowany był „Zakochać się w muzyce”. Wystąpili w nim panowie Bogdan Narloch z Koszalina (grający na organach) i Roman Gryń z Poznania (grający na trąbce). Zaprezentowali oni utwory o tematyce miłosnej z różnych epok autorstwa różnych wykonawców o różnym charakterze. Wykonawców i zebranych na koncercie powitał ks. Andrzej. Także on, wraz z panią Magdaleną Ludwikowską, podziękowali wykonawcom wręczając im poduszki w kształcie serca.

Organy

Trąbka

Ludzie

Podziękowania

Tegoroczne obchody Walentynek, zwłaszcza wieczorny sobotni koncert Kamila Bednarka, zgromadziły rzesze ludzi. Mamy nadzieję, że święto to, które na stało wpisało się w kalendarz naszego miasta, okolicy i całej Polski, będzie z każdym rokiem się rozwijało i tu, w bliskości relikwii św. Walentego, gromadzić się będą coraz większe tłumy ludzi pragnących polecać siebie i swoją miłość temu Świętemu.

 

Spotkanie przygotowujące do ŚDM i podróż do Santiago de Compostela

Dnia 13.02.2015 roku odbyło się już czwarte z cyklu spotkań przygotowujących do przeżywania w 2016 roku Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Spotkanie pod hasłem: ''Ja jestem Drogą, i Prawdą, i Życiem” przygotowali i poprowadzili klerycy Wyższego Seminarium Duchownego Księży Pallotynów z Ołtarzewa. Treść orędzia przybliżył nam al. Przemysław Budziński a Jego dwaj współbracia dali nam świadectwo o tym co oznaczają te słowa w ich życiu. al. Przemek wyjaśnił nam kilka podstawowych prawd, nie można iść za Jezusem ślepo, bez budowania relacji i zadawania pytań oraz to że tylko w Jezusie możemy odnaleźć nasz cel i szczęście. Klerycy wprowadzili nas w modlitewną atmosferę, każdy mógł w swoim sercu uznać Jezusa za swoją jedyną Drogę, jedyną prawdę i jedyne Życie. Oprawę muzyczną spotkania przygotowała wspólnota KSM. Na spotkaniu pojawiła się nie tylko młodzież z Chełmna ale także z okolic. Jeszcze raz dziękujemy Pallotynom za poprowadzenie i przygotowanie spotkania. Zasiali w naszych sercach ziarno słowa, oby wydało ono obfity owoc. Chwała Panu!

11005676 1555683581377213 2027876882 n

11005906 1555683574710547 1043387277 n

11006116 1555683578043880 936285866 n

 

Msza o uzdrowienie

W środowy wieczór, 11 lutego, we wspomnienie Matki Bożej z Lordes i Światowy Dzień Chorego, w kościele Księży Pallotynów została odprawiona kolejna Msza św. z modlitwą o uzdrowienie duchowe i fizyczne. Przewodniczył jej ks. Artur Szymczyk, dyrektor toruńskiego Centrum Caritas, a koncelebransami byli: ks. Kamil Wolan, prefekt KLiG w Chełmnie, ks. Henryk Stępień z parafii św. Józefa i ks. Andrzej Jankowski z chełmińskiej Fary.

Uzdrow1a

W swoim słowie ks. Artur wspominał osobę św. Jana Pawła II i jego cierpienie coraz bardziej zbliżające Go do śmierci, a także dał świadectwo swojego uzdrowienia relacji z ojcem.

Po Mszy św. odbyła się modlitwa adoracyjna zakończona błogosławieństwem lourdzkim oraz modlitwą z nałożeniem rąk przez kapłanów.

Uzdrow3

Uzdrow4

Uzdrow5

W czasie tej Mszy św. posługiwał po raz pierwszy niedawno powstały zespół Odnowy działającej przy parafii farnej. To nasza ogromna radość! :)

Uzdrow6

Cieszymy się, że odbywające się Msze św. z modlitwą o uzdrowienie gromadzą coraz większe rzesze ludzi. To znak, że taka forma modlitwy wstawienniczej w intencji chorych jest nam bardzo potrzebna! Chwała Panu!

Uzdrow2

Niech On działa! Kolejna taka Msza św. zostanie odprawiona pod koniec kwietnia.

Zainteresowanych zagadnieniem Mszy św. z modlitwą o uzdrowienie zapraszamy do osobnej zakładki:  

 

 To już było – styczeń 2015

Chełmińska Fara na szklanym ekranie

30 stycznia w polskich kinach miała miejsce premiera filmu „Ziarno prawdy”. Reżyserem filmu jest Borys Lankosz, a świetne role aktorskie odegrali m.in. Robert Więckiewicz, Jerzy Trela, Magdalena Walach i Krzysztof Pieczyński.

Wspominamy o tym filmie, gdyż kilka scen nagrywanych było w naszej farze. I choć akcja filmu rozgrywa się w Sandomierzu, to nasz kościół świetnie poradził sobie w roli sandomierskiej katedry.

10367817 1608444959379653 660579118627045608 n

10378011 1606115626279253 4882535683817448107 n

Zdjęcia ze strony facebookowej filmu "Ziarno prawdy"

 

Młodzież Chełmna i okolic w podróży do Buenos Aires

Dnia 9 stycznia 2015 r. odbyło się kolejne zebranie z cyklu przygotowujących do Światowych Dni Młodzieży w 2016 roku. Tym razem przenieśliśmy się w rok 1987 do Bueons Aires, a naszym hasłem przewodnim były słowa św. Jana "Myśmy poznali i uwierzyli miłości, jaką Bóg ma ku nam". Tym razem spotkanie przyjęło charakter modlitewny i podzielone zostało na dwie części. W pierwszej ks. Andrzej Jankowski wprowadził nas w temat naszych rozważań. W swojej homilii wyjaśnił na czym polega prawdziwa miłość i jak należy ją interpretować. Częścią drugą była adoracja Najświętszego Sakramentu. Została ona przygotowana przez ks. Dominika Fiszera wraz z wolontariuszami z KSM'u i ŚDM'u. Adoracji toarzyszyła oprawa muzyczna, czytania z Pisma Świętego oraz rozważania wspomnianego już ks. Dominika. Mamy nadzieję, że minione spotkanie dało każdemu z obecnych dużo do myślenia i rozważnia nad własnym życiem. Zapraszamy na kolejne spotkanie, które odbędzie się już 13 lutego. Chwała Panu!

ŚDM - styczeń 2015 - 1

ŚDM - styczeń 2015 - 2

  

To już było - grudzień 2014

To już było - listopad 2014

To już było - wrzesień 2014

To już było - sierpień 2014

To już było - odpust - lipiec 2014

To już było - W ramionach Matki - po raz drugi

To już było - czerwiec 2014

To już było - Zmiany w kościele śś. Piotra i Pawła

To już było - maj 2014

To już było - Triduum 2014

To już było - kwiecień 2014

To już było - grudzień 2013

To już było - listopadowe prace remontowe

To już było - listopad 2013

To już było - październik 2013

To już było - wrzesień 2013

To już było - pożegnanie ks. Tomasza

To już było - lipiec 2013

To już było - odpust 2013

To już było - festiwal "W ramionach Matki"

To już było - Prymicja Ks. Krzysztofa i Kapłańskie rocznice 

To już było - czerwiec 2013

To już było - maj 2013

To już było - kwiecień 2013

To już było - Triduum 2013

To już było - Rekolekcje wielkopostne 2013

To już było - luty 2013

To już było - grudzień 2012

To już było - październik i listopad 2012 

To już było - Nawiedzenie Kopii Ikony Jasnogórskiej - dzień II

To już było - Nawiedzenie Kopii Ikony Jasnogórskiej - wieczór i noc

To już było - Nawiedzenie Kopii Ikony Jasnogórskiej - Liturgia Powitania

To już było - Misje Parafialne (dni 4-6)

To już było - Misje Parafialne (trzy pierwsze dni)

To już było - wrzesień 2012

To już było - sierpień 2012

To już było - lipiec 2012

To już było - lipiec 2012 - Odpust, dzień II

To już było - lipiec 2012 - Odpust, dzień I

To już było - czerwiec 2012

To już było - Wizytacja kanoniczna, dzień II

To już było - Wizytacja kanoniczna, dzień I

To już było - maj / czerwiec 2012 - Z życia LSO

To już było - Odpust na Zesłanie Ducha Świętego i Pasowanie rycerskie

To już było - I Komunia Święta w naszej parafii

To już było - Zwiadowcy historii po raz kolejny w chełminskiej Farze

To już było - maj 2012

To już było - kwiecień 2012

To już było - Triduum Paschalne - Wielka Sobota i Zmartwychwstanie

To już było - Triduum Paschalne - Wielki Czwartek i Wielki Piatek

To już było - Rekolekcje wielkopostne

To już było - marzec 2012

To już bylo - luty 2012

To już było - styczeń 2012

To już było - grudzień 2011

To już było - Promocja ministrantów i spotkanie opłatkowe

To już było - Mikołajki

To już było - Wróciła do nas św. Barbara

To już było - listopad 2011

To już było - październik 2011

 

298101
Dziś
Wczoraj
Tydzień
Poprzedni tydzień
Miesiąc
Poprzedni miesiąc
Wszystkie
94
464
3023
227000
1898
16078
298101
Twoje IP: 54.162.93.137
Data/Godzina: 2015-07-04 10:05:22